Gruusiast lahku löönud Abhaasia Vabariik keelustas sündimata laste tapmise. 29. jaanuari võttis Abhaasia parlament vastu uue tervishoiuseaduse, mille kohaselt on raseduse katkestamine keelatud alates lapse eostumisest.

"Riik tunnustab sündimata laste õigust elule alates eostumise hetkest ja keelab tahtliku raseduse katkestamise," ütleb uus seadus, mis sätestab ühtlasi, et "riik kaitseb võrdselt ema ja lapse õigust elule." Abordikeeld, millest on erandiks olukord, kus laps on ema üsas surnud, jõustus koheselt peale seaduse väljakuulutamist 8. veebruaril.

Abhaasia parlamendi tervishoiukomisjoni esimees Apollon Gurgulia ütles seadusemuudatust selgitades, et "seadusega kaitstakse sündimata laste elu, mistõttu käsitletakse aborti elu vastu suunatud kuriteona."

Parlamendiliige Said Kharazia, kes oli üks uue seaduse algatajatest, ütles, et abordid kahandavad veelgi niigi väikese Abhaasia rahvastikku. Tema sõnul on vaid 242 000 elanikuga Abhaasias tehtud 1993. aastast saati ligi 12 000 aborti.

1990. aastate alguses Gruusiast lahku löönud ja vaid väheste riikide poolt tunnustatud Abhaasia on oma regioonis esimene abordi täielikult keelustanud riik. 2015. aasta maikuus esitas ka Venemaa Riigiduuma saadik Jelena Mizulina parlamendile arutamiseks kolm seaduseelnõud, mille kohaselt keelustataks raseduse katkestamine mitteriiklikes haiglates ning seataks sisse regulatsioonid veenmaks sündimata laste emasid mitte aborti tegema.

Venemaa valitsus võttis aga nimetatud seaduse muutmise ettepanekute suhtes kriitilise hoiaku, väites, et nende tulemusena kasvaks litsentseerimata abordikliinikute tegevus ning ka mittesoovitud laste hulk. Siiski on abortide arv Venemaal viimasel ajal järsult langenud. 2013. aastal keelati aborditeenuse reklaamimine ja 2011. aastal langetati abordi lubatavuse tähtaega 12. rasedusnädalani, kehtestades ühtlasi kohustusliku abordieelse 2-7päevase ooteperioodi.

Allikas: Pravmir.ru