Kus on end inimõiguste eest seisjaks nimetavate inimeste silmad, kui jutt käib sündimata laste massilisest tapmisest? 24. rasedusnädalal aborteeritud beebi. Foto: Center for Bioethical Reform

Norra luterliku kiriku piiskopid väljendavad kahetsust selle pärast, kuidas kirik on minevikus oma abordivastaseid seisukohti väljendanud ja põhjendanud ning sellega asetanud eriti üksikemadele raske koorma.

15. veebruaril tehtud avalduses märgitakse, et "kirik kui läbi ajaloo ulatuv institutsioon on näidanud oma mittepühendumist naiste vabadustele ja õigustele."

"Kui abordi seadustamise eelnõud 1970ndatel menetleti, siis oli kirik neile õiguslikele muudatustele selgelt vastu," öeldakse avalduse alguses. "Vaimulikud ja teised kiriku liikmed võtsid seaduse vastu selgelt ja tugevalt sõna, kritiseerides seadust, et kaitsta sündimata elu. Täna mõistame aga, kiriku toonane argumentatsioon ei võimaldanud pidada head dialoogi. Aeg on luua uus mõttevahetuse kliima. Sellesse tahame panustada."

"Uue mõttevahetuse kliima" all peetakse ilmselt silmas liberaalse positsiooni omaksvõtmist, mille kohaselt peab abort olema seaduslik, olgugi et samal ajal jaatatakse ka sündimata laste inimeseks olemist ja nende õigust kaitsele. Avalduses öeldakse:

"Ühiskond, kus on seaduslik võimalus teha aborti, on parem kui ühiskond, kus niisugune võimalus puudub. See hoiab ära ebaseaduslikke aborte ja edendab naiste tervist, turvalisust ja kindlustunnet. Seda aitab mõista ka globaalne perspektiiv. Rahvusvaheliselt näeme, et kirikud annavad endiselt oma panuse rasedate ja haavatavas olukorras olevate naiste koormamisse."

"Meil on kahju," ütlevad Norra piiskopid oma avalduses ja lisavad: "Kirikuna peame muutma viisi, kuidas me kõneleme abordist ja kuidas me kõneleme inimestest, keda see puudutab."

2016. aastal otsustas Norra luterliku kiriku kirikukogu luua liturgilise korra samasooliste paaride "laulatamiseks".

Norra luterliku kiriku avaldust võib lugeda siit, ingliskeelset uudist siit.

Toimetas Varro Vooglaid. Artikkel ilmus esialgsel kujul portaalis Meie Kirik.