Kantsler Merkelit "multikulti-mammana" kujutav plakat AfD meeleavalduselt, 28.10.2015. Foto: Jens Meyer, AP/Scanpix

Teisipäeval avaldatud uuringust selgub, et "paremäärmuslikuks" tituleeritud partei Alternatiiv Saksamaale (Alternativ für Deutschland, AfD) on tõusnud toetuselt kolmandaks erakonnaks Saksamaal. Kui valimised oleksid täna, saaks AfD 10,5 protsendilise toetuse, vahendab The Local.

Vasakpartei Die Linke esinaine Katja Kipping süüdistab AfD populaarsuse tõusus koalitsioonierakonda CSU-d (Kristlik-Sotsiaalne Liit), mille juhid olevat viimasel ajal muutnud "ksenofoobsed loosungid ühiskondlikult aktsepteeritavaks".

"AfD seisab autentse positsiooni eest seoses põgenike ja migratsiooniga," selgitab uuringu korraldanud firma INSA juht Hermann Binkert. "Valijad, kes ei nõustu [valitseva] CDU-ga, lähevad AfD taha, kuna kõik teised parteid pooldavad Willkommenskultur'i." (Selle mõistega peetakse silmas migrantide vastuvõtmist.)

Binkert ei usu siiski AfD pikaajalisse edusse, vaid seostab seda praeguse migratsioonikriisiga. Samas möönab ta, et kriisile pole lõppu näha. "Saksa ühiskond on põgenike küsimuses sügavalt lõhestunud, ja see lõhe läbistab nii parteisid kui kogu Saksa ühiskonda," lisas ta.

AFD asutati 2013. aastal euroskeptilise parteina. Tänavu on rändekriisi taustal nende toetus kasvanud, ulatudes Ida-Saksamaal 14 protsendini. Mõned erakonna juhid toetavad avalikult islamiseerumisvastast liikumist PEGIDA. Samal ajal on kantsler Angela Merkeli Kristlik-Demokraatlik Liidu (CDU) ja selle Baieri vennaspartei CSU toetus alates augustist kukkunud 43 protsendilt 35 protsendile.

Loe lähemalt siit.