Sõjasaapad. Foto: Dolgachov, Bigstockphoto.com

Suurbritannia on kuulutanud end võidumeheks käimasolevas sõjas blokeerimaks plaani luua Euroopa Liidu armee peakorteriga Brüsselis.

Nagu kinnitab kaitseminister Michael Fallon, on Ühendkuningriik suutnud saada kampa piisavalt riike, et saavutada plaanide lahjenemine.

Äsja USA presidendivalimised võitnud Donald Trumpi sõnutsi ei saa liikmesriigid eeldada NATO kaitset, kui nad oma kaitsekulutuste eesmärke ei täida, kirjutab Express.

Fallon ütles selle valguses, et "kalli uue peakorteri plaanimise ja Euroopa armeest unistamise asemel tuleb Euroopal nüüd kulutada rohkem omaenda kaitsele…. Britannia täidab oma kahe protsendi lubadust, teistel Euroopa riikidel tuleb tõsta oma kaitsekulutusi."

Vähemalt kaks protsenti sisemajanduse kogutoodangust kulutavad NATO liikmetest kaitsele praegu vaid Eesti, Kreeka, Poola ja USA.

Fallon on varasemalt hoiatanud, et Suurbritannia vetostab mistahes NATO jaoks ohtu kujutavad ettepanekud Euroopa Liidu poolt kuni Brexiti-protsessi käivitumiseni.

Nüüd väitis Briti minister, et jutud Euroopa Liidu armeest liiguvad "meile meelepärases suunas."

Ta lisas: "Me väldime uut sõjaväe peakorterit, ambitsioonitase näib olevat taltunud. Seega me oleme oma esialgsetest muredest Euroopa Liidu armee pärast kaugele eemale jõudnud. Ja siin ei ole [mängus] üksnes Britannia, saalis valitses vastuseis suure hulga riikide poolt. Ambitsioonitase on selgelt muutunud."

Samal ajal rõhutas Euroopa Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja Federica Mogherini, et Euroopa Liit on ülijõud (ingl. k. superpower). Euroopa Liidu armee loomise soovi ta aga salgab.