Poola peaminister Mateusz Morawiecki (vasakul) käesoleva aasta 8. märtsil Brüsselis Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeri tervitust talumas. Eile kaebas komisjon Poola sealse kohtureformi pärast Euroopa Kohtusse. Foto: Scanpix

Euroopa Komisjon teatas eile, et kaebab Poola valitsuse Euroopa Kohtusse seoses riigi ülemkohtu sõltumatuse väidetava rikkumisega.

Komisjoni väitel "rikutakse Poola uue ülemkohtu seadusega kohtute sõltumatuse põhimõtet," kirjutas Reuters, mistõttu palub Brüssel "Euroopa Kohtul rakendada kuni kohtuotsuse tegemiseni ajutisi meetmeid."

Euroopa Komisjoni kinnitusel on Poola ülemkohtu seadus ühitamatu Euroopa Liidu seadustega, kuna õõnestab kohtuvõimu sõltumatuse põhimõtet.

Poola valitsus ei nõustu komisjoni kriitikaga ning on Postimehe kajastuse valguses kinnitanud, et kohtureformi seaduste näol on tegu nõukogude perioodist pärit õigussüsteemi korrastamisega.

Paljude vaatlejate hinnangul on tegemist Poola siseasjadesse sekkumisega Euroopa Komisjoni poolt olukorras, kus tegelikuks tüliõunaks on Varssavi allumatus kohustuslikele migrandikvootidele.

Sel kevadel juhtis Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna esindaja riigikogus Jaak Madison tähelepanu sellele, et "Poola ei tee oma kohtusüsteemi reformides midagi ennekuulmatut, nad on rajamas süsteemi, mis on kasutusel Saksamaal ja Hollandis."

Ta väitis, et "sisuliselt kiusatakse Poolat selle eest, et nad ei toeta immigratsioonikvoote ja Euroopa Liidu võimu koondamist Brüsselisse. Teisisõnu, Poola seisab oma suveräänsuse eest."

EKRE esitas riigikogule Poola suveräänsust toetava eelnõu