Euroopa Komisjoni asepresident Valdis Dombrovskis ähvardas eelarveküsimustes sõnakuulmatut Itaaliat distsiplineerivate meetmetega. Foto: Scanpix

Pretsedenditu sammuna on Euroopa Komisjon on andnud Itaaliale korralduse vaadata üle oma eelarvekava aastaks 2019.

Veelgi erakorralisem on seejuures komisjoni asepresidendi Valdis Dombrovskise ähvardus rakendada Itaalia suhtes mittekuuletumise korral distsiplineerivaid meetmeid.

Komisjonis konkreetsemalt majandus-, rahandus- ja eurovoliniku ametit pidav Dombrovskis andis Itaaliale uue eelarvekava esitamiseks kolm nädalat.

Samuti eile aga ajaliselt enne Dombrovskise teadaannet jõudis Itaalia peaminister Giuseppe Conte ilmselt Euroopa Komisjoni eelarvevoliniku Günther Oettingeri kohta väita, et "üks Euroopa Komisjoni volinik ütles, et see eelarve lükatakse tagasi, veel enne selle läbi lugemist ja enne kui see esitati."

Itaalia eelarvekavva oli kirjutatud puudujäägiks 2,4 protsenti sisemajanduse kogutoodangust (SKT), mis kolmekordselt ületas eelmise valitsuse poolt lubatu.

Conte sõnul "ei või me taganeda faktist, et seda valitsust hoiavad püsti kaks parteid, mida kutsutakse natsionalistlikeks ja kirjeldatakse kui süsteemi-vastaseid."

Kuid "see ei tähenda, et need oleksid kaks parteid, mis tahaks saada lahti õigusriigist, kuigi nad tõesti seavad kahtluse alla paljud seadused.

Me ei taha anarhiat. Me oleme siin, et uuendada süsteemi. Meie [revolutsioon] on õrn revolutsioon," selgitas Conte.

Omalt poolt julgustas Euroopa Komisjoni Itaalia valitsuse suhtes jäika joont võtma ka praeguse Euroopa Liidu eesistuja Austria kantsler Sebastian Kurz, kes väitis, et "Itaalia võtab Euroopa Liidu pantvangi, kui komisjon pidurit ei pane."

Kurz hoiatas, et kui Itaalia eelarve läbi läheks, võiksid sellest eeskuju võtta ka teised riigid, mis destabiliseeriks turgusid veelgi rohkem.

Itaalia on G7 liige ning suuruselt euroala kolmas ja maailma 8. majandus.

Euroopa Komisjoni relv "populismi" vastu on euroala ühine eelarve