Theresa May ja Jean-Claude Juncker 8. detsembril Brüsselis kätt surumas. Foto: Scanpix

Euroopa Komisjon on oma pressiesindaja vahendusel nentinud, et läinud reedel Briti peaministri Theresa May ja Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeri vahel sõlmitud Brexiti-kokkulepe ei ole õiguslikult siduv, kuid rõhutas, et Britannia peab sellest täielikult kinni pidama.

Pressiesindaja tõi esile, et kaks ülalmainitud poliitikut "lõid" diili osas "käed" ning nüüd eeldavad nad, et Ühendkuningriik peab oma sõna, kirjutab Express.

Ta täpsustas, et "ametlikult rääkides ei ole ühisraport õiguslikult siduv, kuna tegemist ei ole veel artiklist 50 tuleneva lahkumisleppega."

"Aga me võtame [läbirääkijate] Michel Barnier' ja David Davise ühisraportit kui härrasmeeste kokkulepet ning saame [asjast] aru niimoodi, et Briti valitsus toetab ja kinnitab seda täiel määral," ütles ta.

Tegemist oli keerukate ja kohati läbipaistmatute läbirääkimiste esimese etapiga, millele peaksid järgnema kaubanduskõnelused.

Selleks vajab diil ka Euroopa Liidu 27 liikmesriigi liidrite allkirju sel nädalal toimuval tippkohtumisel.

Suurbritannias ollakse üldiselt ärritunud, et peaminister May soostus maksma Euroopa Liidule 40 miljardit naela ning näis andvat järele eurokraatide nõudmistele piiri osas Iirimaaga ning Euroopa Kohtu volituste vallas oma kodumaal ka edaspidi.

Postimehe andmetel näeb Eesti peaminister Jüri Ratas reedeses kokkuleppes tagatist, et Eesti kodanike ja ettevõtete senised õigused säilivad ka Ühendkuningriigi lahkumise järel Euroopa Liidust.

"Kokkulepitu annab kindluse meie kodanikele ja ettevõtetele Ühendkuningriigis, samuti selles, et Ühendkuningriik täidab oma eelarvelised kohustused ning välistab füüsilise piiri tekkimise Põhja-Iirimaa ja Iiri Vabariigi vahel," ütles Ratas.

Ratase sõnutsi on "praegune kokkulepe ühiste pingutuste tulemus. See on tulemus, millega saame igati rahul olla."

"Eelarveliste kohustuste" all peab Ratas silmas summat, mille Euroopa Liit "maffia ehk gangsterite" kombel Suurbritannialt "lunarahana" välja üritab pigistada – kui kasutada Nigel Farage'i sõnastust.

Summa on osutunud oodatust väiksemaks, kuid on kriitikute hinnangul ikkagi õhust võetud.

Salastatud dokument aastast 1971: varjake brittide eest Euroopa Liidu tõelist olemust