Abielusõrmused piiblil. Foto: Bigstockphoto.com

Teisipäeval võttis Tartus kogunenud Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku kirikukogu vastu otsuse toetada Eesti Vabariigi põhiseaduse täiendamist sättega, mille kohaselt on abielu ainult ühe mehe ja ühe naise vaheline liit. Põhiseaduse muutmise poolt on EKRE ja IRL, kuid teiste erakondade esindajad ei rutanud ideega kaasa tulema.

EELK kirikukogu otsus kõlab lakooniliselt: "Toetada Eesti Vabariigi põhiseaduse täiendamist sättega, mis sõnastab abielu ainult ühe mehe ja ühe naise vahelise liiduna."

Peapiiskop Urmas Viilma sõnutsi ei kavatse kirik ise põhiseaduse muutmiseks vastavat eelnõud esitada, vaid väljendas selle otsusega toetust muutmisettepanekule.

Möödunud aasta detsembris asus kõiki suuremaid kristlikke usuühendusi ühendav Eesti Kirikute Nõukogu seisukohale, et pooldab ettepanekut anda abielu mõistele põhiseaduses kaitse ühe mehe ja ühe naise liiduna.

"Otsus sündis kõigi liikmeskirikute täielikus üksmeeles ning selleni jõudmine ei vajanud erilist arutelu. See oli ka ootuspärane, pidades silmas, et abielu mõistele põhiseadusliku kaitse andmist on varem soovitanud ka EKN ise," selgitas toona EKNi täitevsekretär Ruudi Leinus.

EKRE ja IRL näevad abielu mehe ja naise liiduna

Erakondadest toetab abielu defineerimist põhiseaduses kindlalt EKRE.

"Kõige rohkem sünnib lapsi justnimelt perekonnas abielus olevatel paaridel, rohkem kui vabaabielus olevatel või üksikemadel ja selles mõttes selline laiapõhjaline kaitse just abielul oleks nii riigi kui ka rahvuse säilimisel ääretult oluline," rääkis EKRE fraktsiooni aseesimees Henn Põlluaas ERRile.

Ka EKRE Kristlaste Ühendus avaldas kõnealusele ettepanekule toetust. EKRE Kristlaste Ühenduse esimehe Tarmo Hintsi sõnul seisavad rahvuskonservatiivid selle eest, et mehe ja naise vahelisele abielule antaks põhiseaduslik kaitse.

"Maailmas on piisavalt nähtud seda, et pärast riigis vastuvõetud kooseluseaduse vastuvõtmist seadustatakse mõne aja pärast homoabielu ning vaimulikel tekib kohustus seda registreerida. Ka Eestis on juba alanud homoabielu hiiliv seadustamine," nentis Hints.

"2017. aasta suvel läbi viidud AS Turu-uuringute küsitluse kohaselt pooldab ligi kaks kolmandikku valimisealistest Eesti kodanikest põhiseaduse muutmist nii, et abieluna käsitletaks ainult mehe ja naise vahelist abielu," lisas Hints.

Samamoodi mõistab abielu Isamaaks muutuv IRL.

Abielu määratlemine põhiseaduses – kommunistlik pärand ja julm käik?

Pigem eitavalt suhtuvad põhiseaduse muutmisse Reformierakond ja Keskerakond.

Sotsiaaldemokraatide fraktsiooni aseesimees Liisa Oviir ütles, et võrdsete õiguste keelamine samasoolistele paaridele "on julm".

Eile kutsus Liisa Oviir EELK kirikukogu liikmeid üles avaldust mitte vastu võtma: "Ma pöördun iga kirikukogul osaleja poole isiklikult ja palun – ärge võtke kavandatavat avaldust vastu. See tõstab üles juba settima hakkavad emotsioonid, lõhestab ühiskonda ning õhutab pimedat hirmu ja viha."

Vabaerakonna liige ja üks põhiseaduse autoreid Jüri Adams ütles Delfile, et põhiseadusega on seda küsimust Euroopas reguleerinud eranditult kommunistliku minevikuga riigid.

"Selle algatusega on hiljaks jäädud. Kes seda soovivad, oleks ettepaneku pidanud tegema enne kooseluseaduse vastuvõtmist," märkis Adams.

Kirikukogu otsuse kajastust ERR-is ja TV3-s saab vaadata siit: TV3, ERR.

EELK valmistub vastu võtma avaldust abielu toetuseks, vastasleer taunib seda meedias