Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku kirikukogu valmistub vastu võtma avaldust abielu toetuseks. Riigikogu liige Liisa Oviir nimetab seda ühiskonna lõhestamiseks ning pimeda hirmu ja viha õhutamiseks, teoloog Johann-Christian Põder aga selgitab, et luterlaste jaoks ei kuulu abielu ühiskondlik kujundamine usutunnistuse, vaid kriitilise arutelu valdkonda ning et piiblit ei saa vaadelda eetika retseptiraamatuna.

Täna toimuval EELK kirikukogu istungil on kavas vastu võtta avaldus, millega väljendatakse toetust ettepanekule täiendada põhiseadust selliselt, et abielu määratletakse selgesõnaliselt ainult ühe mehe ja ühe naise vahelise liiduna.

Teoloog Johann-Christian Põder kirjutab Postimehes, et luterluses eeldatakse võimalikult suurt üksmeelt vaid usu põhiküsimustes, millega "kirik seisab või langeb", eetilised küsimused on seevastu valdkond, kus on võimalik üsna suur seisukohtade erinevus.

"Luterliku kiriku identiteet ei seisne mehe ja naise vahelises abielus ning selle "tunnistamises" ja "kuulutamises", vaid Kristuses avanenud jumalasuhtes. Luterliku kiriku edukas identiteedipoliitika peitub evangeeliumi (rõõmusõnumi) kuulutuses ja seda ei tohiks segamini ajada eetiliste küsimustega. Ka abielu ühiskondlik kujundamine ei kuulu mitte usutunnistuse, vaid kriitilise arutelu valdkonda," leiab Põder, kelle veendumust mööda piibel ei ole "eetika retseptiraamat".

Riigikogu sotsiaaldemokraadist liige Liisa Oviir, kelle vanaisa Madis Oviir oli kirikuõpetaja, kutsub aga Eesti Päevalehes kirikukogu üles traditsioonilist abielu toetavat avaldust mitte vastu võtma, sest see õhutaks pimedat hirmu ja viha:

"Ma pöördun iga kirikukogul osaleja poole isiklikult ja palun – ärge võtke kavandatavat avaldust vastu. See tõstab üles juba settima hakkavad emotsioonid, lõhestab ühiskonda ning õhutab pimedat hirmu ja viha.

Palun, kõnelege sallivusest, erinevuste tolereerimisest ja armastuse pühitsemisest. Rääkige armastuse usust."

Meie Kirik / Objektiiv

EELK soovib teha avalduse abielu kaitseks, kuid kõlab vastuhääli