CNN-i reporter Jim Acosta rüselemas Valge Maja praktikandiga mikrofoni pärast, 7. novembril 2018 Valges Majas. Foto: Scanpix

Uudisteportaal Delfi avaldas 9. novembril tugevalt kallutatud uudisloo, milles süüdistab Valge Maja pressisekretäri Sarah Sandersit eksitava video jagamises, millega põhjendati CNN-i reporterilt Jim Acostalt ligipääsu võtmine Valgesse Majja. Näitamaks kuidas Delfi selle artikliga oma lugejatega manipuleerib, viib Objektiiv läbi omapoolse faktikontrolli.

9. novembril ilmus uudisteportaalis Lauri Laugeni toimetatud uudislugu „Valge Maja esitas manipuleeritud videot tõendina, et ajakirjanik lõi temalt mikrofoni võtta üritanud töötajat", milles antakse mõista, justkui võeti CNN-i reporterilt Jim Acostalt ligipääs Valgesse Majja ära alusetult ehk siis eksitavale ja manipuleeritud videomaterjalile tuginedes, mis pärineb ebausaldusväärsest ja kallutatud (parem)äärmuslikust allikast:

"Valge Maja pressisekretär Sarah Sanders jagas eksitavat videot, mille algselt postitas ilmselt äärmusliku meediaorganisatsiooniga InfoWars seotud paremäärmuslane, mis on Sandersi sõnul põhjendus CNN-i reporterilt Jim Acostalt ligipääsu võtmiseks Valgesse Majja.

Sanders tegi kolmapäeva õhtul avalduse, milles teatas, et Valge Maja võttis Acostalt niinimetatud "hard pass'i", mis annab ajakirjanikele kiire sissepääsuloa Valge Maja territooriumile, vahendab CNN.

Sanders süüdistas oma avalduses Acostat "käe külge panemises" Valge Maja töötajale, kes püüdis talt agressiivselt mikrofoni ära võtta, kui Acosta küsis president Donald Trumpilt viimasele ebameeldivaid küsimusi.

Hiljem samal õhtul ütles Sanders Twitteris, et Valge Maja jääb oma otsuse juurde, sest "me ei tolereeri sobimatut käitumist, mis on selgelt dokumenteeritud selles videos"."


Seejärel iseloomustab Laugen InfoWarsi veel kui meediaorganisatsiooni, mis on tuntud "vandenõuteooriate ja vaenuliku sisu poolest" ning mille enamik suuri sotsiaalmeediaplatvorme on ära keelanud.

Süüdistuse kese

Delfi sõnul ei näita töödeldud video "väidetavalt toimunut täpselt", kuna Acosta käsi liigub selles Valge Maja töötaja suunas kiiremini allapoole kui tegelikkuses. Seega leitakse, et selline video on eksitav ning väljendatakse muret, et uute tehnoloogiate abil on võimalik "nähtamatult muuta videoid, et luua mulje, et inimesed on öelnud või teinud midagi, mida nad ei teinud."

Häbimärgistamine ja sildistamine

Esimene võte, mida Delfi oma meediamanipulatsioonis kasutab on häbimärgistamine, eesmärgiga diskrediteerida allikat, millest pressisekretär Sandersi poolt jagatud video pärineb. Meediaorganisatsioon InfoWars saab endale külge sildi "äärmuslik" ning selle toimetaja Paul Joseph Watson muutub ühtäkki "paremäärmuslaseks", vaatamata sellele, et määratleb end ise konservatiivina, pidades tänapäevast konservatiivsust vastukultuuriliseks liikumiseks. Samuti on ta ennast määratlenud uusparempoolsena (New Right), mida ta eristab alternatiivsest parempoolsusest (alt-right), mis tema sõnul pesitseb internetifoorumite pimedates nurkades ning mille kinnisideeks on "juudid, rassiline üleolek ja Adolf Hitler."

Uusparempoolsetena määratletakse kõige üldisemalt noori konservatiive, libertaare, klassikalisi liberaale, mõõdukaid rahvuslasi ja Donald Trumpi toetajaid. Paul Joseph Watsonil on olnud ka tugevaid erimeelsusi valgete ülemvõimu propageerijate Richard B. Spenceri ja David Duke'ga, kuna ta ei jaga nende vaadet, et "valge rahvuslus" on alternatiivse parempoolsuse jaoks möödapääsmatult vajalik. Watson on alates käesoleva aasta suvest ka Suurbritannia Iseseisvuspartei liige, mida on määratletud euroskeptilise, populistliku, konservatiivse ja rahvuslik-konservatiivse poliitilise liikumisena, kuid millel puuduvad paremäärmusliku liikumise tunnusjooned (nt autoritarism, rassism, fašistlik või natsionaalsotsialistlik ideoloogia jne). Sellest tulenevalt on minu hinnangul Paul Joseph Watsoni sildistamine "paremäärmuslaseks" sügavalt meelevaldne ja eksitav.

Manipulatsioon ja reaalsus

Paul Joseph Watson on kategooriliselt eitanud video manipuleerimist tahtlikult eksitaval viisil, nagu ka Delfi artiklis välja toob, nimetades selliseid süüdistusi "täielikuks jamaks":

"Seda [videot] ei ole tohterdatud, kiirendatud ega aeglustatud, ma vaid suumisin videosse sisse. Vaadake seda uuesti: kas see on näide video tohterdamisest kellegi poolt, et muuta selle tähendust? Ei. See on originaaliga sisuliselt identne. Kas see on originaaliga 100% identne? Ei. Video kompresseerimise tulemusena näeb see marginaalselt erinev välja. Kuid kas see näitab, kuidas Acosta paneb naisele käe külge, et teda takistada, kui ta üritab mikrofoni haarata. Jah. Hiiglasliku vandenõuteooria väljamõtlemine ei muuda seda tõsiasja. Nagu on näha algselt monteerimisribalt ei ole ühtegi videolõiku kiirendatud. Kiirendatud videoriba oleks seal tähistatud laineliste joontega. Seal need aga puuduvad."

Oma kaitsekõnega jätkates selgitab ta, mida video tohterdamine endast üldse kujutab ning miks sellest määratlusest lähtudes tema vastu esitatud süüdistused ei lihtsalt ei päde:

"Tohterdamine tähendab tahtlikku manipuleerimist video tähenduse muutmiseks. Sisse suumimine ei ole tohterdamine. Ma laadisin alla gif-faili, eksportisin selle M2T-faili, konverteerisin selle mp4-faili ja laadisin selle uuesti Twitterisse üles. Kas kompresseeritud fail näeb täpselt samasugune välja? Ei. See näeb välja marginaalselt teistsugune. Kas see tähendab, et videot tohterdati? Ei. See ei ole tohterdamine. Kaks erinevat analüüsi näitasid, et video ei olnud ilmselt sünkroonis kompresseerimisel ilmnenud probleemide tõttu. See on põhjus, miks inimesed meediat ei usalda: nad levitasid seda lugu tuginedes laimule, mitte faktidele."

Viimselt seisneb iroonia Watsoni hinnangul aga selles, et samal ajal kui teda süüdistatakse pidevalt vandenõuteoreetikuks olemises – vaatamata sellele, et ta oma sõnul põlastab enamikke vandenõuteooriad –, leiutas meedia hiiglasliku vandenõuteooria, et juhtida tähelepanu eemale tõeliselt probleemilt ehk siis sellelt, et CNN-i ajakirjanik Jim Acosta pani pressikonverentsil mikrofoni pärast rüseledes Valge Maja praktikandile käe külge:

"Nad käivitasid Twitteri-nõjajahi, mille tulemusena pommitati mind vihasõnumitega ja ähvardati vägivallaga. Selline on tänapäeva meedia käitumisviis ning siis nad veel imestavad, et miks nad inimestele ei meeldi. Sarah Sandersil oli õigus: Jim Acosta pani naisele käed külge, ta kasutas oma jõudu, et tast jagu saada ning seda on ka selgelt videos näha. Kas see tähendab, et ta ründas teda? Ei. Kuid ta kasutas selgelt oma kätt, rannet ja käsivart tema eemale lükkamiseks. Alusetute vandenõuteooriate leiutamine nagu ma oleksin videomaterjali tohterdanud, on kõigest mugav viis juhtimaks tähelepanu eemale Acosta käitumiselt. Te ei pea uskuma minu sõnu, vaadake ise videomaterjali ja tehke omad järeldused."

Alljärgnevalt ongi Objektiivi lugejatel võimalik oma silmadega võrrelda kõrvuti originaalsalvestist ja Paul Joseph Watsoni poolt väidetavalt "tohterdatud" versiooni ning otsustada ise, kas viimane neist on mingil viisil eksitav ega näita toimunut täpselt, nagu Delfi seda kindlas kõneviisis väidab.

Trump astus Watsoni kaitseks välja

Ka president Donalt Trump astus selle meedias leviva vandenõuteooria vastu tugevalt välja:

„Keegi ei manipuleerinud seda videot. Lõpetage ära. See on lihtsalt ebaaus kajastus. See oli kõigest lähivõte. See on lihtsalt ebaaus kajastus. Ma vaatasin ja kuulsin seda eile õhtul… nad näitasid lähivõtet. Kui sa väidad, et see oli tohterdatud, siis sa oled ebaaus, kuna see ei olnud tohterdatud… see oli lähivõte. See ei ole video tohterdamine."

"On päris hea tunne, kui Ühendriikide president sinu kaitseks välja astub," kommenteeris Watson president Trumpi sõnavõttu.

Watsoni videot kommenteeris ka Valge Maja pressisekretäri asetäitja Hogan Gidley:

"Ma ei oska midagi öelda selle video päritolu kohta, kuid ma tean, kust see kõik alguse sai – see sai alguse seal ruumis, kus kõik seda nägid. Pole oluline, kes selle video üles paneb, kes seda postitab, mis kiirusega või mis nurga alt seda nähakse. Keskseks küsimuseks – ja ühtlasi põhjuseks, miks Jim Acosta oma akrediteeringu kaotas – on siiski: kas ta puudutas teda või mitte? Ja video näitab selgelt, et puudutas."

Gidley sekundeerib oma kommentaariga ka Sandersi 7. novembri säutsule, milles on selgelt väljendatud president Trump põhjus Acostalt ligipääsu võtmiseks Valgesse Majja:

"President Trump usub pressivabadusse ning ootab ja tervitab teravaid küsimusi nii enda kui oma administratsiooni suunas. Samas ei tolereeri ta kunagi ühtegi reporterit, kes paneb käed külge noorele naisele, kes üritab kõigest teha oma tööd Valge Maja praktikandina…"

Manipulatsioonist saab sulaselge vale

Pärast pressiakrediteeringu kaotamist selgitas Jim Acosta juhtunut CNN-i 7. novembri saates Anderson Cooper 360, kus ta vestluses saatejuhi Anderson Cooperiga lihtsalt valetas CNN-i vaatajatele, väites, et ta ei pannud praktikandile käsi külge ega isegi ei puudutanud teda, kuigi intsidendi videojäädvustus näitab selgelt vastupidist. Pole siis ka sugugi üllatav, et CNN otsustas seda Acosta valet paljastavat videot mitte eetrisse lasta. Selle asemel kinnitas Cooper hoopis Acostale, et tal on CNN-i täielik toetus ning luges ette CNN-i valedest kubiseva ametliku avalduse kõnealuse intsidendi kohta:

"Valge Maja andis täna õhtul teada, et tühistas CNN-i Valge Maja peakorrespondendi Jim Acosta pressiloa. Seda tehti kättemaksuks tema keeruliste küsimuste eest tänasel pressikonverentsil. Pressisekretär Sarah Sanders valetas omapoolses selgituses. Ta esitas valelikke süüdistusi ning viitas intsidendile, mida tegelikult aset ei leidnud. See pretsedenditu otsus on ohuks meie demokraatiale ning meie maa väärib paremat."

https://www.youtube.com/watch?v=_twQlI7ECM4

Kirjeldatud intsident leidis kajastust ka populaarses USA hilisõhtuses vestlussaates Jimmy Kimmel Live!, kus ei piirdutud samuti mitte ainult oma vaatajate manipuleerimisega vaid korrati ka juba CNN-is kõlanud valet.

Esmalt väitis saatejuht Jimmy Kimmel, et Acosta käeliigutust kiirendati, et see tunduks vägivaldsem ning eemaldati heliriba, kus ta palub praktikandilt oma käitumise pärast vabandust (mis on muidugi veider, kuna väidetavalt ei leidnud ju mingit intsidenti asetki, mille pärast vabandust paluda). Nagu Watson juba eelnevalt selgitas, ei kiirendanud ta tegelikult videot, kuigi see võis formaatide vahelise teisenduse käigus marginaalselt moonduda ning kuna antud video põhineb gif-failil, siis puudub sellel ka juba formaadist tulenevalt heli.

Seejärel asus aga ka Kimmel juba otseselt valetama, väites et "Jim Acosta selgelt ei puudutanud seda Valge Maja praktikanti. See on lihtsalt vale." Samuti leidis ta, et Valge Maja pressisekretär Sanders tuleks selle "tohterdatud" video avaldamise ja maineka ajakirjaniku diskrediteerimise tõttu vallandada.

Sama narratiivi esitas ka teise populaarse USA hilisõhtuse vestlussaate The Late Show with Stephen Colbert saatejuht Stephen Colbert, kes nimetas InfoWarsi paremäärmuslikuks väljaandeks, videot tohterdatuks ning kutsus samuti üles Sandersit vallandama: "Tõsiasi, et Valge Maja pressisekretär propageerib seda tohterdatud videot on taunitav ja põhjus vallandamiseks." Vähemalt ei läinud aga Colbert nii kaugele, et väita, et kirjeldatud intsident ei leidnud üldse aset.

Watsoni vastulause

Watson väljastas pärast nimetatud vestlussaadetes esitatud alusetuid süüdistusi ja lausvalesid omapoolse vastulause järgmise videokommentaari kujul, milles väljendab arvamust, et ainus mida siin tohterdatakse on peavoolumeedia narratiiv:

"Pole raske mõista, miks teie usaldus kukub kolinal ja miks te inimestele ei meeldi, kui te langete üha uuesti ja uuesti sellisele tasemele. Video ei olnud tohterdatud ega eksitav. Ma ei manipuleerinud seda. Ainsad kes siin midagi manipuleerisid, olite teie, kes te oma vaatajatele valetasite ja nendega manipuleerisite."

Delfi edastab Eestis USA peavoolumeedia valelikku narratiivi

Kuigi ühest küljest on selle teema puhul tegu justkui triviaalsusega, mis ei peaks üldse niivõrd suurt tähelepanu pälvima, paljastuvad sageli aga just väikestes asjades palju suuremad ja olulisemad tõed – näiteks kas saab usaldada peavoolumeedia suuri narratiive, kui isegi väikestes asjades oma lugejas- ja vaatajaskonnaga manipuleeritakse, manades nende ette süstemaatiliselt pooltõdedele või koguni lausvaledele üles ehitatud narratiive. Ükskord väidetakse, et Valge Maja pressiesindaja Sarah Sanders jagas eksitavat ja tohterdatud videot (või et videol kujutatud intsident üldse ei toimunudki), teinekord väidetakse aga, et Iraagil (või mõnel teisel USA suhtes vaenulikul naftarikkal riigil) on massihävitusrelvad, mille olemasolu nõuab USA poolt kiiret sõjalist sekkumist.

Delfi kujutab endast antud juhul aga justkui Trumpi suhtes vaenuliku USA peavoolumeedia frantsiisi Eestis, mis edastab ilma igasuguse kriitikameele ja põhjaliku faktikontrollita lihtsalt sealseid tugevalt kallutatud jutupunkte kohalikule lugejaskonnale. Väites kindlas kõneviisis, et paremäärmuslane jagas eksitavat videot, mis ei näidanud toimunut täpselt, manipuleerib Delfi minu hinnangul selgelt oma lugejatega, kuna InfoWarsi konservatiivist toimetaja Paul Joseph Watsoni poolt üles laetud ja Valge Maja pressisekretäri Sarah Sandersi poolt jagatud videos pole midagi fundamentaalset eksitavat ega reaalsust moonutavat ning kõik videoformaatide teisendamise käigus tekkinud erinevused on kõigest marginaalsed.

Tõsiasjaks jääb, et CNN-i korrespondent Jim Acosta pani Valge Maja praktikandile mikrofoni pärast tekkinud rüseluse käigus käe külge ning seda on näha nii töötlemata originaalvideost kui ka Watsoni kompresseeritud lähivõttest. Ühtlasi on tähelepanuväärne, et isegi Delfi uudise pealkiri on eksitav, sest Valge Maja pressiesindaja ega president Trump ei ole süüdistanud Acostat temalt mikrofoni üritada võtnud töötaja löömises, vaid kõigest käte külge panemises, mis on kaks täiesti erinevat raskusastmega jõukasutuse kategooriat.