Objektiiv suunab oma fookuse vägagi ohtlikule suundumusele Eesti kohtupraktikas. Tallinna ringkonnakohtu kohtunikud Virgo Saarmets, Maret Altnurme ja Kaire Pikamäe on ühe haamrivibutusega tunginud seadusandja pärusmaale ja eiranud võimude lahususe põhimõtet, tõdevad Varro Vooglaid ja Markus Järvi seekordses "Fookuses". 

Käesoleva aasta jaanuari lõpus sai Eesti rahvas ETV saatest "Ringvaade" teada, et pikemat aega väldanud, ent avalikkuse eest varjus hoitud kohtuprotsessi tulemusena kanti Rootsis sõlmitud "homoabielu" Eesti rahvastikuregistrisse.

Kuigi eelnevalt oli Harju maavalitsus keeldunud Ats Jooritsa ja tema samast soost elukaaslase "homoabielu" rahvastikuregistrisse kandmast ja ka Tallinna halduskohus oli kinnitanud selle otsuse õigsust, siis tegi Tallinna ringkonnakohus selles küsimuses risti vastupidise otsuse, leides, et Rootsis sõlmitud homoabielu Eestis kehtiva abieluna tunnustamisest keeldumine oli õigusvastane.

Martin Helme riigikogu kõnepuldist välja lausutu on tõstnud teema teravalt arutelu keskmesse.

Markus Järvi sõnul võib saaga vältel välja joonistunud faktide ja teemade kompotist välja sõeluda ühe peamise: "Kohtunikud võtavad enda kätte seadusandliku võimu ja sillutavad Eesti perekonnaseadust eirates teed nn homoabielu seadustamisele Eestis."

Varro Vooglaid juhib tähelepanu, et kohtunike praktikale, mille käigus võtab kohus endale seadusandja rolli, on antud ka oma nimi. "Seda nimetatakse kohtulikuks aktivismiks, kus kohus ei lähtu mitte oma õigest rollist seadusi kohaldada ja õigust mõista, vaid hakkab seadusi ümber kirjutama ja õigust looma," selgitab Vooglaid.

"Mitte kuigi ammu otsustas USA ülemkohus seadustada "homoabielu" kogu Ameerika Ühendriikide territooriumil, kõikides USA osariikides. Kohtuotsus tuli häältega 5–4 ehk üle noatera. Viis kohtunikku nelja vastu leidsid, et abielu tähendus tuleks Ameerika Ühendriikide territooriumil fundamentaalselt ümber kirjutada," meenutab Varro Vooglaid hiljutist näidet kohtulikust aktivismist USA-s.

Eestis on aga selline praktika Vooglaiu sõnul siiski midagi uut. "Siin pole me tundlikes ideoloogilistes küsimustes, nagu abielu tähendus seda kahtlemata on, kohtulikku aktivismi senini veel näinud. Selles osas on Tallinna ringkonnakohtu otsus uus ja vägagi skandaalne," tõdeb Varro Vooglaid.

Vaadake lisa videost!

Martin Helme kriitika Tallinna Ringkonnakohtu aadressil on vägagi põhjendatud