Andres Ammas, Andres Herkel, Jüri Adams (Vabaerakond) ja Urmas Reinsalu (IRL). Foto: Tairo Lutter, Postimees/Scanpix

Vabaerakonna esimees Andres Herkel leiab, et mitte ainult Vabaerakond, vaid teisedki parempoolsed erakonnad on ideoloogilises kriisis ja peaksid selgitama, mida parempoolsus või konservatiivsus nende jaoks tähendab.

Herkel möönab, et Vabaerakond ei sündinud algselt mitte parem- ja vasakpoolsuse teljele, vaid pigem parteide riigivargusliku rahastamise teljele.

"Ideoloogiline paigutus keskelt paremale oli Vabaerakonna enesemääratluse teisene väljendus. Selgema vajaduse parempoolsust ja konservatismi mõtestada tekitab olukord, kus uus valitsus tüürib end selgelt vasakule. See loob üle tüki aja võimaluse seni ebamäärase ja deformeerunud parempoolsuse mõtestamiseks. Senine loosunglikkus ja deklaratiivsus peab asenduma mõtestatud ühiskonnavaatega," kirjutab Herkel väljaandes Postimees.

EKRE parempoolsus püsib Herkeli hinnangul vähestel, kuid suurt vastukaja tekitavatel teemadel: "Kogu poliitilist ruumi pole võimalik täita pagulaste ja kooseluseadusega. Pärast EKRE ehk Konservatiivse Rahvaerakonna nimevalikut on ka siinkirjutaja enamasti loobunud konservatismi mõiste kasutamisest, sest võib karta, et seda mõistetakse ja kasutatakse ühekülgselt. Ometi tuleks see mõiste rehabiliteerida."

Oma artiklis vaatleb Herkel konservatiivse positsiooni ebaõnnestumist kolme küsimuse näitel, milleks on maksupoliitika, haldusreform ja kooseluseadus.

Maksude eesmärk peab Herkeli sõnul olema majanduskeskkonna reguleerimine, mitte riigikassa puudujääkide korvamine. Makse tuleb nimetada õigete nimedega ja maksusüsteem tervikuna peab olema mõistlikus tasakaalus. Nii eelmine kui praegune valitsus aga vaatas kõigepealt, kui palju tal on oma lubaduste täitmiseks raha tarvis.

Haldusreformi sildi all seni tegeletud peamiselt haldusterritoriaalse reformiga. Praegust reformi iseloomustab Herkeli arvates doktrinäärne käekiri.

Toppama jäänud kooseluseadusest arvab Herkel, et see tuleks asendada lihtsama, minimalistlikuma ja vähem konfliktsega, milleks võiks olla Vabaerakonna pakutud paarkonnaseadus.

"Konservatiivid ei pea võimaluse korral sõdu, ammugi mitte nn kultuurisõdu. Konservatiivide kohus on pakkuda mõistlikke lahendusi," märgib Herkel kooseluseaduse ümber puhkenud kirgliku vastasseisu kohta.

"Erakondade tegelik ideoloogiakriis on tõsiasi. Just nüüd, kui opositsioon on senisest selgelt parempoolsem, on õige aeg sellest kõnelda. Vähemalt Vabaerakond kavatseb oma mõõdukat konservatiivsust senisest selgemini esile tuua," lubab Herkel.