Carlo "Käärid" Cottarelli (pahemal) lahkub eile presidendi vastuvõtult ülesandega hakata ohjama Itaaliat. Foto: Scanpix

The Wall Street Journal kirjutab Itaalia presidendi Sergio Mattarella otsuse kohta blokeerida valimiste võitjate koalitsioon ning nimetada peaministriks endine Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) ökonomist Carlo Cottarelli, et õhus on uue eurokriisi hirmud ning Itaalia kandumas poliitilisse kärestikku.

Kriis Itaalias tõstatab aga taas debati Euroopa tuleviku üle, jätkab WSJ, tuues esile, et küsimärgi alla on sattunud euroala suuruselt kolmanda majanduse jätkamine ühisrahatsoonis.

Nagu nendib Deutsche Welle, on Cottarelli näol tegemist kardetud "härra Kääridega" ehk range riiklike kulutuste kärpijaga, kes töötas IMFi eelarveküsimuste osakonna direktorina aastail 2008-2013.

2013. aastal teenis Cottarelli laiapõhjalises Enrico Letta valitsuses ning leidis Itaaliast 32 miljardi euro väärtuses kärpevõimalusi, mis jäid täies mahus rakendamata.

Uus peaminister plaanib "väga kiiresti" uue valitsuse kokku panna ning esitada parlamendile programme koos tuleva aasta eelarvega. Kui kava heaks kiidetakse, võib ta valitseda valimisteni, mis sellisel juhul toimuksid tuleva aasta alguses.

Vastasel juhul korraldataks valimised tänavu sügisel.

Parasjagu Itaalias viibiv endine USA presidendi Donald Trumpi nõunik Steve Bannon nimetab viimaste ööpäevade sündmustejada "vastikuks, fašistlikuks ja ebademokraatlikuks."

"Välismaised jõud, kapital ja meedia on võtnud Itaalialt suveräänsuse," ütles Bannon eile, viidates "Davosi globalistliku partei" pikale käele ning Cottarellile kui "järjekordsele IMFi tehnokraadile."

Otsekui kinnitades Bannoni hinnangut on arengud Itaalias heaks kiitnud Prantsuse president Emmanuel Macron, kes tunnustab president Mattarella "vaprust" ja imetleb tema "vastutustunnet… oma maa institutsioonilise ja demokraatliku stabiilsuse" tagamisel."

Mattarella otsuse valguses kinnitas Macron tollele "oma sõprust ja tuge."

Saksa kantsler Angela Merkel tuletas omalt poolt avalikkusele meelde, et "me tahame teha koostööd kõigi valitsustega, kuid on ka eurotsooni printsiibid."

"On ilmne, et tuleb probleeme," hoiatas Merkel ning meenutas, kuidas taltsutati Kreeka.

"Omal ajal oli ka Kreekas probleeme, [peaminister Alexis] Tsiprasega, aga siis me tegime diili," meenutas Merkel pikki unetuid öid Brüsselis, kus kreeklane Financial Timesi teatel lõpuks "risti löödi".

"Hotel California" ehk eurost ei lahkuta