Endine Itaalia peaminister Silvio Berlusconi (vasakul) ja Euroopa Parlamendi president Antonio Tajani Strasbourgis kunagise Saksa kantsleri Helmut Kohli mälestusüritusel. Kui Berlusconi peaks võitma pühapäevased üldvalimised, tuuakse Tajani Itaaliat tüürima. Foto: Scanpix

Breitbarti hinnangul on pühapäeval toimuvatel Itaalia üldvalimistel potentsiaali raputada Euroopat viisil, mida pole nähtud pärast brittide Brexiti-referendumit aasta 2016 suvel.

Eriliselt on Itaalia poliitilist õhustikku mõjutanud sadade tuhandete migrantide randumine, kelle põhjustatud probleemid on õõnestanud establishmenti jalgealust ning paisutanud alternatiivsete erakondade populaarsust.

Taustaks sellele on äärmiselt põduras olukorras Itaalia pangad ja üldisemalt kogu riigirahandus koos oma raske võlakoormaga.

Valimistel lähevad vastakuti kolm põhirivaali, kellest kaks vähemalt osaliselt kuuluvad peavoolule vastanduvasse nn populismileeri, kolmas on aga vaaruma löönud vasaktsentristlik võimuliit.

Esimene ehk paremtsentristlik koalitsioon koosneb kunagise peaministri Silvio Berlusconi (81) erakonnast Forza Italia, Matteo Salvini parteist nimega Liiga (endine Põhjaliiga) ning kahest väiksemast parteist, mille kandvad ideed on rahvuskonservatiivsus ja kristlik demokraatia.

Koalitsiooni võidu korral ei saaks peaministriks seada varasemalt kohtulikult süüdimõistetud Berlusconit, kui tema erakonna tulemus oleks Liigast parem. Berlusconi on pakkunud peaministrikohta hetkel Euroopa Parlamendi presidendi leiba teenivale Antonio Tajanile, kes on ettepaneku ka tänulikult vastu võtnud.

Teine tegija on peavooluväline Viie Tähe Liikumine, mis sai omal ajal alguse koomiku Beppe Grillo blogist. Liikumine on kasvanud Itaalia suurimaks ning ühtlasi populaarseimaks erakonnaks, kuid ilma partneriteta jääb valitsemiseks vajalik parlamendikohtade hulk neile kättesaamatuks.

Sarnaselt Liigale kritiseerib Viie Tähe Liikumine järjekindlalt Euroopa Liitu ning soovib saada lahti eurost.

Liikumise ridadest on Rooma linna meeriks valitud Virginia Raggi, Grillo ise aga lahkus jaanuari lõpus poliitikast.

Kolmandat kaasalööjat valimistes ehk vasaktsentristlikku koalitsiooni juhib endine peaminister Matteo Renzi, kelle pärast ebaõnnestunud põhiseaduse muutmise referendumit vahetas valitsusjuhina välja Paolo Gentiloni. Lisaks sotsiaaldemokraatidele, mille liider Renzi ise on, kuulub koalitsiooni trobikond väiksemaid liberaalseid ja progressiivseid erakondi.

Kui "Tajani toomine" välja arvata, on Renzi koalitsioon kõige euromeelsem faktor seekordsetel Itaalia parlamendivalimistel. Liider ise ütles äsja, et suisa "unistab Euroopa Ühendriikidest."

Näitena sellest, kuivõrd domineeriv on Itaalias migratsiooniteema, oli sõna "migrant" mullu enim kasutatud sõna sealsetes ajalehepealkirjades – edestades pikalt teisele kohale potsatanud "pagulast".

http://objektiiv.ee/juncker-purtsatas-valja-brussel-valmistub-valitsematuks-itaaliaks/

Macron Itaalias valimisi mõjutamas?