Jaak Valge. Foto: Ave Maria Mõistlik

Ajaloolase Jaak Valge hinnangul on tänapäeva maailma poliitika põhivastasseis globalistliku ja rahvuslik-konservatiivse ideoloogia vahel, Eesti parlamendierakondadest esindab viimast puhtalt ainult Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE).

Jaak Valge ütles EKRE uudisteportaalile Uued Uudised antud usutluses, et vasak-paremskaala ei kirjelda tänapäeva poliitilist põhivastuolu enam kuigi täpselt. Näiteks Keskerakonna ja Reformierakonna seisukohad ei olegi nii erinevad, ehkki üks määratleb end pigem vasak-, teine parempoolsena.

"Üks on lihtsalt orienteerunud vene keelt kõnelevale rahvale, teine on juuksejuurteni Brüsseli-meelne, aga multikultuursed ja rahvuslusevastased on mõlemad, ning mõlemad kuuluvad ka europarlamendi liberaalsesse ALDE fraktsiooni. EKRE ja Reformierakonna seisukohad on hoopis erinevamad, ehkki mõlemaid peetakse parempoolseteks," selgitab Valge ja lisab:

"Minu arvates seisneb tänapäeva maailma poliitika põhivastasseis globalistliku ja rahvuslik-konservatiivse ideoloogia vahel. Eesti parlamendierakondadest esindab viimast puhtalt ainult EKRE, aga ka mujal erakondades on rahvuslikult mõtlevaid inimesi, ning nagu aru saan, nende hulk kasvab."

Valge ei nõustu hinnanguga, et Euroopa noored on vasakliberaalsed. Pigem näeb ta antiglobalismi kasvu kõikjal.

"Prantsusmaal oli 18-24-aastaste noorte poolehoid Marine Le Penile suurem kui teistes vanuserühmades keskmiselt. Saksamaal oli vaid roheliste keskmine valija noorem kui AfD valija, Itaalias hääletas euroskeptilise M5S poolt 35,3% 18–34-aastastest, ent 65-aastastest ja vanematest 27,1%. Kuid teisalt ei saa ka öelda, et noored oleksid teiste vanusegruppidega võrreldes globalismivastasemad. Pigem võiks öelda, et globalismivastasus levib Euroopas kõigis vanusegruppides," tõdeb Valge.

Donald Trumpi valimist, Brexitit ja rahvuslike jõudude esiletõusu Saksamaal, Itaalias, Austrias, Poolas ja Ungaris peab Jaak Valge läänemaailma vastuhakuks globalistlikule ideoloogiale ja poliitikale ning see vastuhakk ilmselgelt see süveneb.

"Sõnastaksin põhiprobleemi nii: kui praegune globalistlik poliitiline ja majanduseliit suudab tunnustada rahvuslik-konservatiivseid jõude poliitilise spektri loomuliku osana, mida ta ju on, siis kulgeb edasine poliitiline protsess demokraatlikus voolusängis. Kui seda aga ei tehta, kui globalistlikult meelestatud poliitikud rahvuslikele jõududele poliitilises spektris üldse kohta ei näe, ei suurt, ega väikest, siis kaob ka demokraatia."