Hääletus ÜRO peaassambleel Jeruusalemma küsimuses. Foto: Scanpix

Neljapäeval kiideti ÜRO peaassambleel häältega 128 : 9 heaks resolutsioon, milles soovitatakse eirata USA otsust tunnustada Jeruusalemma Iisraeli pealinnana. Eesti oli hääletusel "ühtne Euroopaga", kuid näiteks Läti, Poola, Ungari, Tšehhi, Horvaatia, Rumeenia ja veel mitmed riigid jäid erapooletuks.

USA president Donald Trump tunnustas Jeruusalemma Iisraeli pealinnana 7. detsembril ja teatas, et USA saatkond viiakse Tel Avivist üle Jeruusalemma, kuigi see võtab aega.

Enne hääletust ÜROs andis Trump teada, et kõik riigid, kes hääletavad USA vastu, võivad Ühendriikide rahalisest toetusest ilma jääda.

Ka USA suursaadik ÜRO-s Nikki Haley informeeris eelnevalt liikmesriike: "Me jätame meelde iga hääle selles küsimuses."

Peaassambleel hääletas resolutsiooni vastu siiski vaid 9 riiki, nende seas USA ja Iisrael.

Kuid koguni 35 riiki jäi erapooletuks (nende seas lisaks ülal mainitud Kesk- ja Ida-Euroopa riikidele ka Austraalia, Kanada jt) ning 21 riigi esindajad ei ilmunud üldse kohale. Viimaste hulka kuulusid Ukraina ja Gruusia.

Eesti iseseisev välispoliitika: ühtsus Euroopaga

Eesti peaministri Jüri Ratase sõnul "oleme seisukohal, et Eesti on ühtne Euroopaga."

Välisminister Sven Mikser ütles, et ei pelga tagasilööke suhetes USAga.

Riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson selgitas, et Eesti lähtub ÜROs omaenda välispoliitilistest seisukohtadest, mis tähendab Euroopa Liidu ühtse positsiooni järgimist.

"Eesti peab lähtuma selles ja kõigis teistes ÜRO hääletustes esmalt enda välispoliitilisest seisukohtadest. Pealegi oleme praegu veel Euroopa Liidu eesistuja, nii on meie huvides võimalikult ühtne Euroopa Liidu positsioon nii nn Jeruusalemma hääletuses kui ka teistes maailmapoliitikat puudutavates küsimustes," ütles Mihkelson.

Justiitsminister Urmas Reinsalu (IRL) aga kritiseeris Eesti otsust hääletada Trumpi vastu, põhjendades seda asjaoluga, et USA on Eesti suurim sõjaline liitlane:

"Me ei peaks osalema diplomaatilistes aktsioonides ÜRO-s, kui meie suurim sõjaline liitlane on palunud otsesõnu konkreetset resolutsiooni toetada," ütles Reinsalu Delfile.