Otsapidi Stockholmi Åhlensi kaubamajja sõitnud džihadistlik surmaveok läinud aasta 7. aprillil. Foto: Scanpix

Nagu tunnistab Rootsi Julgeolekuteenistuse (Säkerhetspolisen ehk lühendatult Säpo) peadirektor Anders Thornberg, on terrorism nüüd tema kodumaa "uus reaalsus".

Thornberg ütles Briti rahvusringhäälingule BBC, et kui paar aastat tagasi tuli neil hoida silm peal vaid ligikaudu 200 "ekstremistil", siis nüüd tuleb seiret teostada vähemalt 3000 osas.

"Me pole minu karjääri ajal [julgeoleku]teenistuses iialgi varem midagi sellist näinud," ütles kolm aastakümmet Säpo leiba söönud Thornberg. "Meil on uus normaalsus."

BBC artiklit kommenteerides juhib Breitbart tähelepanu sellele, et Thornberg näib viitavat peamise mure allikana koju tagasi pöörduvatele Islamiriigi (ISIS, Daesh vms) võitlejatele.

Siiski keskendub Thornbergi ja BBC reporter arutelu peamiselt vajadusele võidelda "võltsuudiste" ja "desinformatsiooniga", millest suur osa lähtub väidetavalt Venemaalt.

"Meie jaoks on väga oluline seda jälgida ning me pole Rootsis häbelikud – me ütleme, et suurim oht meie julgeolekule selles perspektiivis on Venemaa," toonitab ta.

Ning Vene ohu tõttu "me valmistume, me õpime, me võtame sisse informatsiooni välisriikidest ja sõsarteenistustest ning me üritame valmistuda, et kaitsta Rootsi valimisi."

Rootsi üldvalimised toimuvad 9. septembril ning praeguse sotsist peaministri Stefan Löfveni "punaroheline" vähemusvalitsus võib vaatlejate arvates vajada koalitsioonikaaslasteks konservatiivseid mõõdukaid.

Samal ajal koguvad aga taas populaarsust migratsioonivastased Rootsi Demokraadid.

BBC andmetel üritab Rootsi ühiskond üksmeelselt desinformatsioonile vastu seista.

Meediaorganisatsioonid toetavad sõltumatut faktikontrolli ning valitsus tahab, et juba algkoolis õpetataks lastele, kuidas võltsuudiseid ära tunda.