Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker maailmas 4. mail klantspilti Karl Marxist 4. sajandi algul rajatud Trieri Constantinuse basiilikas, millest 1856. aastal sai protestantlik kirik. Foto: Scanpix

Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeri kõneisik pidi eilsel pressikonverentsil vastama ajakirjaniku küsimusele seoses kõnealuse kõrge euroametniku osalemisega Karl Marxi 200. sünniaastapäeva pidustustel.

Margaritis Schinaselt taheti teada, kas Juncker on vastanud nelja prominentse USA kongresmeni kirjale, kus nood tõid välja fakte Marxi vastutusest revolutsioonilise terrori eest – üritades ennetada seda, millise klantspildi maalis Marxi elust Juncker.

"Kogu oma elu kristliku demokraadina on president [Juncker] pidanud sügavalt kinni kahest veendumusest," ütles seepeale Schinas (alates 2:22).

"Esiteks, et ta hülgab vankumatult igasuguse totalitaarse ideoloogia ja selle kohutavad tagajärjed. Ja teiseks, et ajaloo mäletamine, selle üle arutamine ja sellest aru saamine on asendamatu, et kindlustada tulevik."

Andes pärast oma lakoonilist tõdemust otsekohe kõnejärje järgmisele ajakirjanikule, mainis Schinas siiski veel möödaminnes, et pole kongresmenide kirjast teadlik.

Mäletatavasti kaitses Juncker oma kõnes Marxi kui filosoofi, öeldes, et talle ei saa süüks panna tegusid, mida saatsid korda tema järgijad.

Pidustuste käigus avati Marxi sünnilinnas Trieris Hiina Rahvavabariigi poolt kingitud pronkskuju.

Eesti Mälu Instituut on väljendanud nördimust Junckeri osalemise üle Marxi sünnipäevapeol, nähes selles kommunismiohvrite ignoreerimist.

Kongresmenide poolt Junckerile 1. mail kirjutatud kiri avaneb siit.

Juncker: Karl Marx ei vastuta kommunismi kuritegude eest