Foto: Scanpix

EKRE heidab peaminister Jüri Rattale ette topeltstandardeid, kuna viimane mõistab hukka EKRE pooldajate rüseluse Toompea meeleavaldusel, kuid Indrek Tarandi ja sotside sekkumisse suhtub hoopis heakskiitvalt.

Objektiiv toob välja katked 5. detsembri Riigikogu Infotunnist.

Martin Helme nõustus küll peaministri hukkamõistuga vägivalla osas, kuid jäi küsivaks keda või mida Ratas täpsemalt hukka mõistab. "Ma väga sooviksin kuulda, et Eesti poliitiline eliit mõistaks hukka selle, kui tullakse rahumeelsele seaduslikule koosolekule provokatsioone ja ründeid korraldama ja seaduserikkumist korraldama. Seda ma väga ei ole kuulnud."

Jüri Ratas rõhutas vastates, et ei pea ennast üldsegi poliitiliseks eliidiks. Helme küsimusele selget vastust esimesel korral samuti ei tulnud. "[..] meie rahvale pole vägivaldsed meeleavaldused omased, vaid me oleme alati suutnud rahumeelselt erimeelsustest üle saada, me oleme alati suutnud rahumeelselt neid erimeelsusi ka arutada. See, mis viimastel nädalatel on toimunud vägivalla osas, loomulikult see teeb mind kurvaks."

Martin Helme juhtis järgmiseks tähelepanu, et tegelikult toimus rünnak hoopis tema vastu kui Indrek Tarand jõuga lavale ronis ja talt mikrofoni haaras. "Meie koosolek eelmisel nädalal oli seaduslik ja rahumeelne koosolek, kus toimus rünne teistsuguste vaadetega isikute poolt, muu hulgas teie kabineti ministrid olid kohal seal, siseminister oli kohal seal ja tegelesid provokatsiooniga ja vaenu õhutamisega. Ja üks neist ründas mind isiklikult, kui ma laval sõna võtsin. Ma tahaks ikkagi kuulda seda hukkamõistu selle ründe vastu."

Jüri Ratas: "No nüüd ma saan teie küsimusest aru, sest te läksite konkreetsemaks. Te räägite sellest oma meeleavaldusest, mis siin Toompea lossi ees toimus."

"Ma arvan, et see, et seal olid Riigikogu liikmed ja valitsuse liikmed, kes tulid ja soovisid samuti selgitada Eestimaa elanikele ränderaamistikuga seotud küsimusi, ma pean seda väga õigeks. Te nimetasite sotsiaaldemokraatide esindajaid ja ministreid. Ja ma arvan, et nad tegid väga õigesti, et nad tulid seda selgitama. Nii peabki see olema," leidis Ratas.

Pigem nägi Ratas vaenu õhutamist EKRE pooldajate ridades: "Ausalt öeldes, see üks, või neid oli rohkem, aga see üks, seesama see võllapuu, mis seal oli, see oli väga õõvastav. Ma arvan, et see ei ole Eesti ühiskonnas mitte kuidagi, mitte kuidagi kohane."

Ka Tarand oli peaministri silmis ohvrirollis: "Need kaadrid, mis on seotud ühe Eesti Vabariigi kodaniku Indrek Tarandi osas, kuidas teda tõugati lavalt alla, kuidas ta maha tõmmati siia lossi ette ja kuidas jalaga lööke jagati, selle ma mõistan hukka, üheselt mõistan hukka. Kurb, et me oleme selle piiri Eesti ühiskonnas ületanud."

Jaak Madison reageeris peaministri vastusele süüdistusega topeltstandardites. Võllapuudest rääkides värskendas Madison peaminstri ja teiste riigikogulaste mälu kaadritega lähiminevikust.

"Aastal 2012 13. novembril toimus miiting Tartus organisatsiooni poolt "Aitab valelikust poliitikast", mis sai alguse Harta 12-st, kus olid üheks algatajaks ka Indrek Tarand, Marju Lauristin, Jevgeni Ossinovski, Silver Meikar ja paljud teised nomenklatuuri liikmed. Ja seal oli kena plakat "Ansipi ja Savisaar võlla" ja võllapilt kõrval. Kas te seda ei mõista hukka, mis tol ajal toimus," küsis Madison.

Lisaks meenutas Madison 2016. aastat, mil Indrek Tarand avalikult kirjutas, et kõikidele kodanlikele natsionalistidele tuleks teha kuklalask. Rääkimata kaks nädalat tagasi tehtud ähvardusest kõigile kõigile molli sõita, kes temaga ei nõustu.

Jüri Ratas: "No selge on see, et igasugused kuklalasud nii sõnakasutuses – ma ei räägi üldse reaalkasutusest – või peade mahavõtmised, loomulikult, selles mõttes on teil õigus, see tuleb üheselt hukka mõista, siin ei ole midagi öelda.

Tõsi on see, et me täna oleme jõudnud punkti, kus selline vastandumise ja õhutamise ja erinevuste rõhutamine on viinud Eesti ühiskonna üle piirist, nagu ma vastasin ka eelnevale küsimusele, minu meelest, mida me kunagi ei oleks tohtinud ületada."

Toimetas Lennar Käämer