Peaminister Jüri Ratas, Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker ja Eesti president Kersti Kaljulaid 29. juunil Tallinnas Eesti eesistumise algusega seotud pidustustel. Foto: Scanpix

President Kersti Kaljulaidi sõnul on oluline, et Eesti eesistumine õnnestuks ideoloogiliselt ning seda võib õnnestunuks lugeda siis, kui järgmisel aastal Euroopa tulevikust rääkijad enam ei arvaks, et ELi ähvardab lagunemine.

Kersti Kaljulaid meenutab, et Euroopa Liit on viimase kümnendi probleemidega üsna hästi hakkama saanud ja pealegi teinud liitujad jõukamaks: "Liitunud riigid on 1,87 korda rikkamad. Eesti on 2,4 korda rikkam – oleme võitnud veel rohkem kui meie laienemisringi teised riigid."

Kui kõik kodanikud seda ei tunne, siis peab Kaljulaidi arvates viga olema liikmesriikide valitsuste poliitikas, mitte Brüsselis, sest just valitsuse ülesanne on langetada otsuseid, mis puudutavad makse, sotsiaalset tasakaalu ja õiglust, haridust ning tervishoidu.

Kaljulaid tunnistab, et Euroopa Liidu kodanikud on praegu üsna nõutud iseenda ja oma riikide tuleviku suhtes ning kahtlevad ELi tulevikus.

"Meie huvides on tugev, toimiv ja usaldusväärne EL mitte ainult Eesti, vaid kõikide liikmesriikide silmis," rõhutab Kaljulaid ja lisab, et kui paljud ootavad Eestilt tehnokraatlikult edukat presidentuuri, siis palju tähtsam on, et Eesti eesistumine õnnestuks ideoloogiliselt.

"Eesti ideoloogiline ülesanne eesistumise ajal on selgelt ja kuuldavalt, kasutades ära oma eesistumisest tulenevat suuremat nähtavust, meenutada Euroopa rahvastele seda, miks nad omal ajal selle liidu lõid, sellesse astusid ja mida nad sellest saavad," leiab Kaljulaid ja jätkab:

"Me peame rääkima vabadusest ja rahust. Inimõigustest, õigusriigist, üksikisiku enneolematult hästi lepetega reguleeritud vaba liikumise õigusest. See on meie kohus ja meie õigus – Euroopa ja EL ei ole juba ammu enam kuskil "seal" ja "nemad", see on "siin" ja "meie"."

"Minu jaoks on Eesti eesistumine eriti õnnestunud siis, kui järgmisel aastal Euroopa tulevikust rääkivad pead enam ei arvaks, et ELi ähvardab lagunemine. Et neile meenuks, kuidas EL oma peamistes ettevõtmistes on õnnestunud ja kuidas isegi kriiside kaudu on oma algatusi parandatud, mitte neist loobutud," võtab Kaljulaid oma mõtted kokku.

Loe lähemalt siit.