Kooseluseaduse lõpphääletus riigikogus 9. oktoobril 2014. Foto: Sander Ilvest, Postimees/Scanpix

Kuigi näib, et osa IRL-i fraktsiooni liikmetest on teatud tingimustel valmis toetama kooseluseaduse läbisurumise lõpule viimist, et "eluga edasi minna", saab ainsaks mõistuspäraseks ja eetiliseks lahenduseks olla see, et kooseluseaduse nime kandev nurisünnitis tühistatakse, kirjutab Veiko Vihuri.

Möödunud nädalal kooseluseaduse ja selle rakendusaktide draamasarja järjekordsest episoodist tõusnud emotsioonid on tasapisi maha jahtunud ja võime otsa vaadata külmadele faktidele. Süžeeliin on teinud märkimisväärse pöörde: seni vastuseisu kuulutanud IRL oli ühel hetkel oma esimehe Margus Tsahkna isikus valmis koalitsioonipartneritele vastu tulema ja rakendusakte toetama asuma. Hinnas lepiti kokku, kuid kaup jäi viimasel hetkel katki, sest IRL nõudis liiga suurt tagatist.

Postimehe andmetel olid kokkuleppeks valmis IRL fraktsiooni liikmed Raivo Aeg, Maire Aunaste, Siim Kiisler, Viktoria Ladõnskaja, Marko Mihkelson ja Juhan Parts, hääletusest lubanud kõrvale jääda Mart Nutt. Tingimuseks seati, et partnerid aitavad algatada põhiseaduse muutmist, mille sisuks on abielu määratlemine mehe ja naise vahelise liiduna, ja et samasoolistele paaridele ei anta lapsendamisõigust. Kokkuleppe osa oli ka Juhan Partsi saatmine Euroopa Kontrollikotta. Asi takerdus selle taha, et neljapäeva (28. jaanuari) hommikul nõudis IRL-i fraktsioon oluliselt suuremat tagatist partnerite lubadusele toetada põhiseaduse muutmist – nimelt 51 riigikogu liikme allkirja.

IRL-i juhtfiguurid väidavad, et mingit kokkulepet polnud, seevastu sotsid süüdistavad Tsahknat, et ta ei suutnud ülal mainitud tehingut oma erakonna fraktsioonile vastuvõetavaks teha. Pettunud sots Sven Mikser põrutas Facebookis: "Sõnaga: erakond [IRL] saatis oma esimehe [Margus Tsahkna] pikalt ja ütles, et mingit kokkulepet ei ole. Kurb. Erakonnaga, mida keegi ei juhi, on pagana raske koos valitseda." Tsahkna õigustas end: "Mingit kokkulepet, et fraktsioon hakkab toetama, ei olnud. Meie erakond on juhatuse tasemel esiteks otsustanud, et me ei toeta kooseluseadust ja rakendamissätteid ja teiseks, et hääletus on vaba. Me ei kavatse oma seisukohta muuta."

Infost, mida avalikkus läbirääkimiste kohta omab, tuleb välja, et oluline väärtusküsimus (kuidas mõista abielu, perekonda, vanemaks olemist jne) on muutunud lihtlabase parteipoliitilise lehmakauplemise objektiks.

Kui kokkuleppe all mõelda teoks tehtud kavatsust, siis lõpuni asi tõesti ei läinud. Kuid ägedale kauplemisele viitab IRL-i fraktsiooni liige Maire Aunaste, kes ütles: "Selleks, et eluga edasi minna, peab teema nimega kooseluseaduse rakendussätted kuidagi moodi lõpplahenduse saama! Ja selleks astus IRL eile [kolmapäeval, 27. jaanuaril] suure sammu sotsidele vastu. Loomulikult oodatakse taolises situatsioonis, et ka teine pool astub mingi sammu… Miks sarved juhtoinastel täna hommikul jälle risti jooksid, seda mina ei tea."

Küsimus, miks juhtoinastel sarved risti jooksid, pole üldsegi oluline. Infost, mida avalikkus läbirääkimiste kohta omab, tuleb välja, et oluline väärtusküsimus (kuidas mõista abielu, perekonda, vanemaks olemist jne) on muutunud lihtlabase parteipoliitilise lehmakauplemise objektiks ja et selles osaleb enda sõnul rahvuslik-konservatiivseid väärtusi pooldav erakond. EELK peapiiskop Urmas Viilma, endine IRL-i liige, kirjutas nördinult Facebookis: "Kooseluseadus, mille vastuvõtmise hinnaks on juba olnud abielu tähenduse hägustamine, terve ühiskonna lõhestamine ja inimeste üksteisele vastandamine, on tegelikult muutunud rakendussätete jõustamise käigus kõigest valuutaks, millega ostetakse ja müüakse erakondade juhtide vahel tagatubades kokku lepitud "kaupa"."

Tõepoolest, oleks tõesti groteskne, kui Eesti parlamentaarse demokraatia ajaloo üks kõige vastuolulisemaid ja õigusloome seisukohalt halvemaid seadusi saaks viimaks jõustatud IRL-i kätega. Siinkohal tänu kõigile neile, kes õigel ajal pidurit tõmbasid.

Kuid häda on selles, et kui ollakse valmis põhimõtetega kauplema, on küsimus viimselt ainult hinnas. Kooseluseaduse pooldajad loodavad sellele, et ehk õnnestub katki jäänud "diil" siiski lõpule viia.

Ainus mõistlik ja eetiline lahendus on, et kooseluseaduse nime kandev nurisünnitis tühistatakse.

IRL-i saadik Viktoria Ladõnskaja ütles, et "kooseluseadus ja rakendusaktid on väga vale õigusloome praktika" – kuid ometi oldi ja ollakse valmis selle praktika toetuseks hääli lubama. Nii Maire Aunaste, Viktoria Ladõnskaja kui Raivo Aeg – nad kõik on IRL-i fraktsiooni liikmed – räägivad kui ühest suust, et kuna kooseluseadus kehtib, tuleb rakendusaktide vastuvõtmisel tekkinud patiseis lahendada ja eluga edasi minna.

Raivo Aeg annab mõista, et küsimus on vaid "mõistlikes lahendustes": "Nüüd, kui meil on kehtiv seadus ilma rakendusaktideta, tuleb tekkinud olukord kuidagi lahendada. [—] Oleme koalitsioonipartneritele esitanud ettepankuid, millistega arvestamisel võiksid tekkida eeldused saada rakendusseaduse jõustumisel senisest rohkem parlamendipoolset toetust. IRL-i fraktsiooni liikmed on oma otsustes vabad. Kui leitakse mõistlikud lahendused, siis saadikud otsustavad oma südametunnistuse kohaselt."

Tahaks loota, et südametunnistus julgustab IRL-i saadikuid lõpuni kindlaks jääma. Ainus mõistlik ja eetiline lahendus on, et kooseluseaduse nime kandev nurisünnitis tühistatakse. Voltaire'i appi võttes: Écrasez l'Infâme ehk hävitage koletis!