Devin Nunes 27. veebruaril ajakirjanike ees kõnelemas. Foto: Chip Somodevilla, AFP/Scanpix

USA esindajatekoja luurekomisjoni juhi Devin Nunesi sõnutsi ei ole neil endiselt mingeid tõendeid selle kohta, nagu oleks Trumpi meeskonnal olnud presidendikampaania ajal kontakte Venemaa agentidega.

Nagu kirjutab Breitbart, selgitas Nunes ajakirjanikele küsimusi, mis muuhulgas kerkisid seoses ajalehes New York Times ilmunud artikliga, mille kohaselt olid mõned Trumpi kampaaniameeskonna liikmed kampaania ajal ühenduses Venemaa luureteenistusega.

Nunes'i sõnul ei ole tema juhitud komisjon läbiviidud uurimise käigus ebaseaduslikele kontaktidele mingit kinnitust leidnud. "Ma ei räägi siin üksnes kolmest artiklis nimetatud ameeriklasest, vaid üleüldiselt ameeriklaste kontaktidest venelastega," ütles Nunes.

New York Timesi artiklis nimetati nimepidi Trumpi toonast kampaaniajuhti Paul Manaforti.

Nunes kinnitas, et ta püüab edasises uurimistegevuses olla väga ettevaatlik. Tema sõnul ei tohi ei USA valitsus ega kongress tegeleda oma kodanike jahtimise ning süüdistamisega, justkui oleksid nood Venemaa salaagendid.

Inimeste süüdistamine ainult ajaleheartiklile tuginedes ei ole õigusriigile kohane, selgitas ta. "Just see teebki mulle muret – me alustame Ameerika kodanikele nõiajahti, kuna nende nimi ilmus kusagil leheveergudel," ütles Nunes.

Praeguse seisuga ei ole teada, et Trumpi kampaaniameeskonna liikmed oleksid välisriikide valitsustega suheldes rikkunud seadust, ehkki sidemeid venelastega oli.

Pärast president Obama otsust 29. detsembril pikendada sanktsioone Venemaa vastu, rääkis hiljem Trumpi julgeolekunõunikuks nimetatud kindralleitnant Michael Flynn korduvalt Venemaa suursaadikuga USAs Sergei Kisljakiga. USA justiitsministeerium lindistas need vestlused, kuid lindistuste transkriptsioonid sattusid mingil moel meedia kätte.

Nunes'i hinnangul peaks FBI keskenduma uurimisele, mismoodi sai selline kuritegelik asi juhtuda.

Mõnede vaatlejate arvates oli Flynni kui tulevase administratsiooni esindaja poolt arusaadav selgitada venelastele pärast "Vene häkkimise" narratiivi levitamist ning Vene diplomaatide väljasaatmist Obama poolt võltsuudiste alusel, et selline provotseeriv käitumine Trumpi administratsiooni ajal ei jätku.

Väidetakse, et just seetõttu jättis president Vladimir Putin vastamata omapoolsete sammudega ning kohtles USA diplomaate Venemaal lahkesti, kuigi välisministri Sergei Lavrovi esimene reaktsioon oli vastata samaga.

Loe ka siit.