Sõnum valitsejatele: igal lapsel on loomulik õigus emale ja isale: Foto: SAPTK

Kooseluseadus tõrjub ametlikust asjaajamisest ema ja isa mõiste traditsioonilise tähenduse, sest kooselulepingu kehtimise ajal võib ühe vanema samast soost elukaaslane lapsendada teise registreeritud elukaaslase lapsi, mistõttu saab lapsel olema kaks samast soost vanemat, kirjutab ajaleht Postimees.

Väljaande teatel tuli siseministeeriumil "vastu võtta karm ja õiglane otsus": samasooliste registreeritud kooselu käigus lapsendatud laste puhul ei saa lapsel ametlikult olla nii ema kui isa. See tähendab, et Eesti riigis silmis võib kooseluseaduse jõustudes lapsel olla ametlikult kaks ema või kaks isa.

Eesti riigis silmis võib kooseluseaduse jõustudes lapsel olla ametlikult kaks ema või kaks isa.

Seetõttu tuli uuendada rahvastikuregistri tarkvara, võimaldades samasooliste vanemate laste puhul märkida kas kahe ema või kahe isa andmed. Samas on keeruline mahutada kõiki erijuhtumeid isikut tõendavate dokumentide taotlusankeedi vormile.

Kooseluseaduse jõustumise ootuses saatis siseminister Hanno Pevkur kooskõlastusringile määruse eelnõu, kus ema ja isa kohta käivad andmed on ankeedi vormis ära jäetud.

Väljavõte kehtivast isikutunnistuse taotlusest koos tõenäoliste muudatustega.
Väljavõte kehtivast isikutunnistuse taotlusest koos võimalike muudatustega.

"Oleme lääneriikide kogemusele toetudes algusest peale hoitanud, et kooseluseaduse läbisurumine on osa tunduvalt ulatuslikumast ideoloogilisest projektist, mis kujutab endast rünnakut meie kultuuri alusväärtuste vastu," ütles SAPTK juhatuse esimees Varro Vooglaid uudist kommenteerides ning lisas, et nüüd näeme, kuidas need hoiatused lähevad samm-sammult täide.

"Meil on räägitud vajadusest korrastada homoseksuaalide ja mitte abielus olevate paaride eraõiguslikke suhteid, aga on päevselge, et kogu sel projektil saavad olema väga tõsised tagajärjed kogu ühiskonna jaoks. Ainuüksi sel nädalal oleme kuulnud lasteaedadesse jõudvast lasteraamatust, kus siilipoisile jutlustatakse "kahe isaga" perekonnast kui millestki normaalsest ja nüüd näeme, et mõisted "ema" ja "isa" tahetakse kuulutada diskrimineerivaks, iganenuks ja tagurlikuks ning ametlikust asjaajamisest kõrvale tõrjuda. Annaks Jumal vaid poliitikutele mõistust ja julgust sellele kultuurilisele rünnakule üksmeelselt vastu astuda," selgitas Vooglaid.

Seoses perekonna ja abielu tähenduse homoaktivistide poolsetest nõudmistest lähtuva übermääratlemisega on mitmetes lääneriikides loobutud ametlikus asjaajamises mõistete "ema" ja "isa" kasutamisest. Näiteks 2006. aastal tegi sellise otsuse eelnevalt nn homoabielu seadustanud Hispaania sotsialistlik valitsus, pälvides avalikkuse väga terava ja valulise reaktsiooni.