Kooseluseaduse lõpphääletus riigikogus 9. oktoobril 2014. Foto: Sander Ilvest, Postimees/Scanpix

Riigikogu lükkas kolmapäeval, 11. mail, tagasi Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) ja Keskerakonna saadikute esitatud eelnõu, mille eesmärgiks oli tunnistada kooseluseadus kehtetuks.

Opositsioonisaadikute eelnõu tagasilükkamist toetas enam kui viis tundi kestnud arutelu järel 47 ja selle menetlusse jätmist 36 riigikogu liiget. Teisiti öeldes pooldas kooseluseadust 47 ja selle kehtetuks tunnistamist soovis 36 saadikut.

Sellega, kuidas riigikogu liikmed hääletasid, võib tutvuda siin.

EKRE fraktsiooni esimehe Martin Helme sõnul on Vabaerakond "lõplikult loobunud seismast oma programmis ja valimisplatvormis antud lubadusest seista traditsioonilise perekonna kaitsel. Ainult Jüri Adams toetas ettepanekut tühistada kooseluseadus."

"Teine areng on see, et varem hääletamisest eemale hoidnud reformierakondlased, kes on valjult väljendanud oma vastuseisu kooseluseadusele, andsid sel korral siiski hääle eelnõu tagasilükkamise poolt. Ühtlasi oli kogu Reformierakonna fraktsioon täies koosseisus kohale aetud," märkis Martin Helme.

Sihtasutuse Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks juhatuse esimees Varro Vooglaid ütles, et eile riigikogus toimunu on järjekordseks kinnituseks sellest, kui vähe maksavad paljude saadikute jaoks elementaarsed moraalsed ja ka õigusriigile omased põhimõtted ning kui kergesti ollakse valmis neid poliitiliste kompromisside nimel peenrahaks vahetama.

"Ilmselt on paljudel valijatel tunne, et neid on petetud, sest terve rida saadikuid, kes rääkisid valimiste eel suure suuga sellest, kuidas nemad hakkavad parlamenti pääsedes seisma loomuliku perekonna kaitsel, on oma sõnadest taganenud," märkis SAPTK juhatuse esimees.

Vooglaiu sõnul mõistavad paljud kooseluseaduse tühistamise poolt hääletmata jätnud või koguni selle tühistamisele vastu seisnud saadikud, et valetamise ja vassimise teel, head õigusloometava eirates ja vastu rahva enamuse tahtmist läbi surutud ning elementaarseid moraalseid põhiprintsiipe tugevalt riivav seadus tuleks tegelikult tühistada, ent alistudes partei ja lobistide survele jäetakse see, mis oleks õige ja väärikas, lihtsalt tegemata.

Kooseluseaduse tühistamise seaduse tagasilükkamist toetasid teiste seas ka reformierakondlased Igor Gräzin, Aivar Sõerd ja Kalle Laanet, kes on Objektiivi toimetusele teadaolevalt kooseluseaduse vastu.