Okupatsioonide muuseum. Foto: Wikipedia

Neljapäeval avati Okupatsioonide muuseumis Eesti kunstniku Jaanus Samma näitus "NSFW. Esimehe lugu", mis Rahvusringhäälingu teatel jutustab ajalookäsitluses seni jutustamata jäänud loo homoseksuaalide represseerimisest Nõukogude Liidu okupatsiooni perioodil.

1982. aastal sündinud Jaanus Samma kunst käsitleb muuhulgas queer– ja sooteemasid. Näitus "NSFW. Esimehe lugu" jutustab fiktiivse ooperi vormis loo edukast kolhoosiesimehest ja Suure Isamaasõja veteranist Juhan Ojastest (1921–1990) – hüüdnimega Esimees –, kes heideti 1960. aastate keskpaigas homoseksuaalse tegevuse tõttu Kommunistlikust Parteist välja ja mõisteti vangi.

Kunstiekspert Rebeka Põldsam on väljendanud lootust, et represseeritud on homonäituse üle rõõmsad: "Loodame, et küüditatud ja vabadusvõitlejad, kes teavad, mis tunne on olla maha vaikitud, tunnevad solidaarsust geide ja teiste okupatsioonivõimu tagakiusatutega ning on rõõmsad, et nendegi lugu saab kuuldavaks."

Okupatsioonide muuseum avati 2003. aastal preester Vello Salo (pildil) vaimuliku talitusega, nüüd näitab teed "vabadusse" homonäitus. Foto: Egert Kamenik, Postimees/Scanpix
Okupatsioonide muuseum avati 2003. aastal preester Vello Salo (pildil) vaimuliku talitusega, nüüd näitab teed "vabadusse" homonäitus. Foto: Egert Kamenik, Postimees/Scanpix

Seevastu endine Eesti Rahva Muuseumi direktor ja praegune riigikogu liige Krista Aru (Vabaerakond) leiab, et homonäitus ei sobi Okupatsioonide muuseumi.

Riigikogu liikme Priit Sibula (IRL) hinnangul on kõnealune näitus aga oma olemuselt homopornograafiline – suguaktide kirjeldusi leiab n-ö toimikutest kui visualiseeritult fotodelt ja videotest. Rahvasaadik peab võimalikuks, et sellega apelleeritakse uutele sihtgruppidele nii siin kui sealpool riigipiiri.

"Leidub homoerootikat, nõudlikumale külastajale puhast perverssust. Ei puudu ka stseen ehk peenema nimetusega installatsioon mehest, kellele teine mees suhu urineerib," kirjutab Objektiivi toimetaja Markus Järvi.

Alternatiivses meediakanalis kutsuti koguni üles minema näituse vastu meelt avaldama.

Kunstnik Jaanus Samma on näitusele osaks saanud negatiivest tähelepanust üllatunud. "Ta võib-olla ei oleks seda saanud, kui oleksime teinud selle nii-öelda turvalises kohas nagu seda on KUMU, aga ma arvan, et see ainult tõestab seda, et me teeme seda õiges kohas ja õigel ajal," ütles Samma ETV saates "Aktuaalne kaamera".