Valdis Dombrovskis 2015. aasta oktoobris ajakirjanikele Euroopa "majandus- ja rahandusliidu" esimesest etapist pajatamas. Foto: Scanpix

Euroopa Komisjon avaldab liikmesriikidele survet pangandusliidu plaanidega, mis muuhulgas tähendaks sundust tõsta taas jalule kokkuvarisevaid laenuasutusi nö piirist piirini.

Daily Expressi andmetel tahab Brüssel punuda üleliidulise pangandusvõrgu valmis juba käesoleva aasta lõpuks.

Üritust mainiti esmakordselt avalikkusele aastal 2012 ning seda esitleti kui vahendit hoidmaks ära 2008.-2009. aastate finantskriisi kordumine.

Praeguseni on plaanid pidevalt kinni kiilunud, kuna vaatamata kaks aastat kestnud kõnelustele ei ole jõutud kokkuleppele ei Euroopa Ülemkogus, liikmesriikides ega Euroopa Parlamendis.

Eriti kriitilised arvatakse eurotsooni reformimise kava suhtes olevat Saksamaa ja Taani. Saksa pankuritele on väga vastumeelne väljavaade leida end vastutamas muudes maades hapuks läinud laenude eest.

Euroopa Komisjoni asepresident Valdis Dombrovskis üritab aga lähikuudel ettevõtmisele hoo sisse lükata.

Samal ajal võib Saksamaa vastupanu osutuda arvatust väetimaks, kuna rahandusministeeriumit ei juhi enam kaljuna kasinuse eest seisnud Wolfgang Schäuble ning Angela Merkel on andunud koostööle laristamist armastavate sotsidega.

Euroopa Komisjoni esialgse ja ettevaatliku kava kohaselt kompenseeritaks kindlustatud hoiustajad pangakrahhide korral kuni 100 000 euro ulatuses.

Kuigi alguses sooviti hoiuste tagamist täies ulatuses, ütleb Dombrovskis, et "me töötame selle nimel, et minna [100 000 euro] kindlustusega nii kaugele kui võimalik, alustades faasiga nr 1."

Lätlane leiab, et plaanil on perspektiivi ning, olles astunud samme riskide vähendamiseks, on tema "arvates aeg liikuda edasi riskide jagamisega."

Varsti võrdsed? Volinik soovib ühendada eurotsooni anumad