Martin Helme riigikogu kõnepuldis. Foto: Scanpix

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) riigikogu fraktsiooni juhi Martin Helme sõnul on kooseluseadus ja kogu homosuhete temaatika veelahkme küsimus ühiskonna jaoks ning erakondade tegelikku palet näitavad teod, mitte retoorika.

Martin Helme ütles usutluses veebilehele "Riigikogu kroonikad", et erakonnad või poliitikud ei saa rääkida endast kui pereväärtuste kaitsjast ja samal ajal mitte toetada kooseluseaduse tühistamist. Sama lugu on Vabaerakonnaga – nende "vabakonservatism" või "avatud konservatism" on sisuliselt liberalism.

"Kooseluseadus ehk kogu see homosuhete temaatika on veelahe küsimus ühiskonna jaoks. See, kuidas selles küsimuses hääletatakse, kuidas selles küsimuses seistakse, defineerib ära inimese väga paljus. Igasugune mula ja retoorika sinna juurde kaotab igasuguse tähenduse, kui sa selle eelnõu puhul ei vajuta nuppu õigesti," leiab Helme.

Vabaerakonna pakutud paarkonna seadus on Martin Helme sõnul kõige ehedam tsiviilpartnerlus ja selles mõttes aus seadus (erinevalt kooseluseadusest), kuid EKRE ei pea vajalikuks ega õigeks samasooliste suhete riikliku reguleerimist.

Helme arvates ei ole kooseluseadus Reformierakonna ja Keskerakonna jaoks põhimõttelise tähtsusega küsimus, nagu EKRE jaoks.

"Ma ei näe ühtegi teist erakonda peale meie ja SDE, kelle jaoks on see maailmavaateliselt nii tähtis. See pole samas ainus teema. Meie jaoks on tänasel päeval täiesti vältimatu, et kõikidel piiridel tuleb Eestis taastada piirikontroll, nii sadamates kui lennujaamades. See pole sama, mis on piiride sulgemine, Eesti müüri taha panemine. Turvalisus, mida selle arvelt saame on kordumatu ning hindamatu. Ilma selleta ei lähe me ühtegi valitsusse," ütles Martin Helme.

EKRE riigikogu fraktsiooni juhi hinnangul jooksutab immigratsioonikriis kiirmarsil kokku vaba ühiskonda, kuid inimesed veel ei taju ega märka seda. Poliitikute vastus terroriaktidele on: rohkem Suurt Venda ehk jälgimisühiskonda, aga see pole suutnud ära hoida uusi rünnakuid.

Mis usuvabadusse puutub, siis Helme hinnangul on islam agressiivne poliitiline ideoloogia, mitte usk.

"Islam pole usk, islam on poliitiline ideoloogia. Agressiivne, vaenulik, Euroopat deklareerivalt hävitada sooviv ideoloogia, kes teeskleb, et ta on usk. Parimal juhul saab teda nimetada mingisuguseks kultuseks. Nii palju peab inimestel olema tervet mõistust, et tehakse vahet, et kui on üks seltskond, kellel on selge mõrvarlik ideoloogia, siis sellele ei saa anda samu vabadusi, kui teistele. See on sama, kui isoleerime kurjategijad."

Loe intervjuud täismahus siin.