Riigikogu esimees Eiki Nestor. Foto: Liis treimann, Postimees/Scanpix

Riigikogu esimees Eiki Nestor kutsus parlamendi sügishooaja avakõnes neid, kes tunnevad võõraste uskude ja kommete ja teistsuguste inimeste suhtes võõristust ning soovivad sulguda avatud ja sallivale maailmale, harjuma sellega, et muutused on paratamatud.

"Aga samal ajal on ka palju neid, kes selles uues elus tunnevad end ebamugavalt. Kas või näiteks seetõttu, et kuskile maakera avarustesse on kadunud nende senine töökoht. Või siis keegi riietub hoopis teistmoodi, kui me oleme harjunud. Usub mingit erinevat jumalat ja kummardab teda täiesti arusaamatul moel. See kõik on võõras, tundmatu ja järelikult ohtlik ning hirmuäratav. Nii tekibki soov sulguda ja veel kord sulguda ning uskuda, et elu on võimalik tagasi pöörata sinna, kust me tuleme," kirjeldas sotsiaaldemokraadist spiiker Eiki Nestor inimesi, kes ei pea avatud ja sallivat maailma oma loomulikuks koduks.

Ja veel luuakse oma meediaruum!

"Sotsiaalne ebavõrdsus koos tõrjutuse tundega loob ebakindlust ja pimedat viha. Demokraatlikus ühiskonnas ei jää muidugi selline hirm ka ilma poliitilise väljundita. Ja kui siis sellest kasu lõikavad jõud loovad veel ka oma meediaruumi, kus on võimalik kuulata ainult neid uudiseid, mis meeldivad, olemegi ühiskonna jaganud kaheks," kurtis Nestor.

"Aga mõelgem korraks, kas meil ikka on võimalik tänases maailmas sulguda ja ka tegelikult peatada teadmiste, kultuuride või siis investeeringute liikumist? Kas me tõesti soovime öelda sõbralikule inimesele või enda ja oma lähedaste elu eest põgenejale – ei, siia sa ei tohi mitte tulla? Teame ju, et inimesed siin maakeral jäävad ikka armuma ja lapsi saama, seejuures ei sega neid üldse nende erinev nahavärv," arutles spiiker.

Kuidas leida keskteed? Harjuge muutustega!

"Üks osa eurooplastest peab maailmas toimuvat loomulikuks ja elu edasi viivaks. Teine osa usub, et selle kõigega on võimalik võidelda. Kuidas siinkohal siis seda liitvat keskteed leida? Alustuseks võiks kas või tunnistada, et need muutused on paratamatud ja ühine mure on, kuidas kõigil koos oleks mõistlikum toimuvaga harjuda ja toime tulla," soovitas Nestor.