Seekordses Pereraadio saates “Objektiiv” vaagisid Markus Järvi, Varro Vooglaid ja majandusteadlane Andres Arrak Eesti rahvastiku tulevikuga seonduvaid küsimusi.

Mitmed intellektuaalid, teiste seas professor Rein Taagepera, on juba aastaid hoiatanud, et praeguse kaugelt liiga madala sündivuse jätkudes ootab meie rahvast ja kultuuri “demograafilisest vetsupotist” allaminek ning et aega olukorra päästmiseks on jäänud kriitiliselt väheks.

Kas Eesti rahval on lootust püsima jääda või peame me tõesti valmistuma vaikseks, kuid kindlaks hääbumiseks? Vabariigi aastapäeval peetud kõnes ütles president Toomas Hendrik Ilves, et “[i]gasse Eesti perre ei hakka sündima nelja-viit last” ja lisas, et “Eesti naised, nagu nende õed ülejäänud Euroopas, lihtsalt ei pöördu tagasi 19. sajandi Kinder, Küche, Kirche mudeli juurde.”

Kas meie riigi juhtkond alates presidendist on tõepoolest leppinud faktiga, et sündivust ei ole enam võimalik tõsta rahvastiku taastootmist lubavale tasemele? Miks peaks seda pidama võimatuks? Miks ei soovi meie poliitiline juhtkond võtta vaatluse alla rahvastikukriisi sügavamaid kõlbelisi ja kultuurilisi põhjuseid? Ja mille pärast ei toimu ühiskonnas tõsiseltvõetavat arutelu selle üle, milliseid kriisimeetmeid tuleks rakendada selleks, et Eestis võiks sündivus uuesti tõusuteele pöörata?

Need on vaid mõned saate jooksul käsitlemist leidnud küsimustest. Objektiivi viimast saadet saab järelkuulata siit.

Samal teemat käsitleti reedel ka Klassikaraadio eetris olnud saates “Quo Vadis?”, kus saatejuhi Markus Järvi külaliseks oli Andres Arrak ning kirjanik ja kolumnist Andrei Hvostov. Seda saadet saab kuulata siit.

Vt seonduval teemal: