Foto: Scanpix

Reformierakonna juhatus on oma otsuse koalitsioonipartneri osas välja öelnud ja soovib moodustada järgmiseks neljaks aastaks võimuliidu Keskerakonnaga.

"Helistasin just praegu Jüri Ratasele. Meie juhatuse otsus on tehtud ja oleme valmis läbirääkimistega alustama juba täna. Täpne algusaeg on Keskerakonna poolne otsus. Olen Jüri Ratasega möödunud päevadel rääkinud ja tema kindel soov on oma erakond koalitsiooni viia," kinnitas Kallas ajakirjanikele.

Algavaid läbirääkimisi hindas Kallas siiski keeruliseks, sest mõlemal erakonnal on oma põhimõtted, mille osas on kompromisside leidmine raske.

Näiteks on ühe suurima erimeelsusena varasemalt välja toodud erinev arusaam õiglasest tulumaksusüsteemist. Kui Reformierakond pooldab ühetaolist tulumaksu, siis Keskerakond soovib jätkata astmelise tulumaksu juurutamist.

"Samas esindame üheskoos 60 protsenti valijatest," tõstis Kallas esile kaksikliidu suurimat tugevust.

Jüri Ratase nõudmine: vene keelsed koolid ja tasuta transport jäävad, maksusüsteem ei muutu!

Senine peaminister Jüri Ratas toob oma Facebooki seinal välja tingimused, millest Keskerakond ei kavatse koalitsiooniläbirääkimistel Reformierakonnaga taganeda:

"Meie jaoks on oluline seista madalat ja keskmist tulu teenivate inimeste, erakorralise pensionitõusu, solidaarse tervishoiusüsteemi, põllumajandustoetuste ja tasuta ühistranspordi laiendamise eest," kirjutas Ratas.

Lisades: "Me ei nõustu riigieelarvet koormavate ja sissetulekute ebavõrdsust süvendavate maksumuudatustega, mis annaksid igakuiselt juurde sada eurot vaid jõukamale osale ühiskonnast, aga ei tooks ühiskonna enamusele mingit võitu."

Viimaks pidas Ratas oluliseks, et "kõik Eestimaa lapsed ja noored saaksid hea hariduse ning kvaliteetse eesti keele oskuse. Kahjuks ei ole Reformierakond seni neile küsimustele sisuliselt lähenenud, vaid on teinud valimiste eel ettepaneku panna lihtsalt vene õppekeelega koolid kinni. Meie soov on, et vene emakeelega lapsed oskaksid võimalikult hästi eesti keelt ning saaksid samal ajal kvaliteetse hariduse."

Martin Helme: sellisel valitsusel pole tulevikku

EKRE aseesimees Martin Helme leiab oma Facebooki lehel, et kokkulepet on läbirääkimistest palju loota. "Lõppkokkuvõttes erakonnad kokkuleppele ei saa. Ja kelle poole Kaja siis pöördub? Meile on näidatud punast tuld, nüüd ka sotsidele ja Isamaale. Põhimõtteliselt võib Ratas nõuda Kajalt ükskõik mida ja ta ei saa keelduda. Mõned ikka oskavad võitu maha mängida…"

Lisaks toob Helme välja kontrastid mõlema erakonna hoiakutes NATO ja Venemaa küsimuses.

"Kaja Kallas teatas eile, et talle ei oleks probleem Yana Toom välisministrina, kuna Yana on tore inimene. /…/ Ometi Reform välistas meid, kuna meie olevat NATO vastased ja meie väärtused on liiga sarnased Putini omadele – mis on nende enda poolt levitatav laim. Küll ei ole neil mingit probleem Mihhail Korbi NATO-vastasusega. Tulevase välisminister Toomi Süüria-visiitidel tehtava Kremli vahendustegevusega. Ja muidugi mõista Kohtla-Järve kooli muutmisega venekeelseks. Pärast seda, kui reformikad ise on lubanud vähemalt pool aastat järjest kiiret ja jõulist üleminekut täielikult eestikeelsele haridusele."

Uudis täieneb…

Toimetas Lennart Käämer