Paavst Franciscus tagasilennul Vatikani oma Baltikumi visiidi muljeid jagamas, 25. septembril 2018. Foto: Scanpix

Eile, 25. septembril, Baltikumi visiidilt Vatikani tagasi lennates pidas paavst Franciscus lennuki pardal tavapärase pressikonverentsi, kus ta jättis taaskord vastamata ebamugavatele küsimustele enda vastu esitatud tõsiste süüdistuste kohta seoses kardinal McCarricku juhtumi käsitlemisega, vahendab Breitbart.

Pressikonverents algas teisipäeval paavstliku pressiesindaja Greg Burke'i teadaandega, et esimesed küsimused peavad puudutama seda visiiti ning et paavst on hiljem nõus vastama ka teistele küsimustele.

Kui üks Austria ajakirjanik üritas viia vestluse seksuaalsete kuritarvitamiste probleemile katoliku kirikus, mida paavst väga põgusalt ka Eestis puudutas, siis lubas ta sellel teemal hiljem rääkida.

"Ma vastan sellele, kuid esmalt palun küsimusi reisi kohta. Selline on reegel. Kuid see saab olema esimene küsimus pärast reisi puudutavatele küsimustele vastamist," lubas paavst Franciscus, kuid ei tulnud hiljem enam selle küsimuse juurde tagasi.

Paavst vastas seejärel mitmetele küsimustele kohalikelt ajakirjanikelt ning kui pressiesindaja andis ajakirjanikele viimaks teada, et "reisi puudutavad küsimused on nüüd lõppenud," siis otsustas paavst ebamugavatele küsimustele vastamise asemel hoopis 40-minutilise monoloogi pidamise kasuks: „Ma soovin teile rääkida mõningatest asjadest reisi teatud hetkedel, mida ma kogesin eriti tugevalt." Sellega rääkis paavst pressikonverentsi aja täis, mis võimaldas taas ebameeldivat teemat vältida.

Eriti Itaalia ja Ameerika ajakirjanikud soovisid seekord naasta raske teema juurde, mida paavst oma viimasel sellelaadsel pressikonverentsil augusti lõpus Iirimaalt naastes kommenteerida ei soovinud. Kui temalt küsiti toona just avaldatud peapiiskop Carlo Maria Viganò tunnistuse kohta, milles esitati ka tõsiseid süüdistusi paavsti enda vastu seoses kardinal McCarricki juhtumi käsitlemisega, siis andis ta selgelt mõista, et ei kavatse neid süüdistusi kommenteerida:

„Lugege ise hoolikalt seda tunnistust ja tehke omad järeldused. Ma ei kavatse öelda selle kohta mitte ainsatki sõna. Ma usun, et kõnealune tunnistus räägib ise enda eest, ning teil kõigil on kohaste järelduste tegemiseks piisavad ajakirjanduslikud oskused. Küsimus on usalduses. Kui veidi aega möödub ja te olete teinud omad järeldused, võib-olla siis ma räägin sellest, kuid ma tahaksin, et esmalt rakendaksite oma professionaalset küpsust. See teeb teile vaid head, tõesti," ütles paavst ajakirjanikele toona.

Vahepeal on möödunud juba kuu aega, kuid paavst Franciscuse vaikimispoliitika on jäänud endiseks. Breitbarti andmeil soovisid ajakirjanikud paavstilt küsida, millal ta täpselt endise kardinali McCarricki homoseksuaalsetest kuritarvitamistest teadlikuks sai ning miks ta ei ole veel algatanud paavsti lähedase nõuandjana tuntud McCarricki kaasusega seonduvalt täieulatuslikku uurimist, mida USA piiskoppide konverents temalt selgesõnaliselt palus.

Peapiiskop Viganò 25. augustil avalikustatud 11-leheküljelise tunnistuse kohaselt oli paavst Franciscus kardinal McCarricki kuritegelikust ja sündsusetust käitumisest teadlik vähemalt alates 2013. aastast, kuna Viganò oli paavsti isiklikult nendest teavitanud. Väidetavalt eemaldas paavst Franciscus sellest hoolimata oma eelkäija paavst Benedictus XVI poolt kardinal McCarrickile määratud sanktsioonid ning tõstis ta Vatikanis prominentse nõuandja positsiooni.

Video: paavst Franciscus keeldus kommenteerimast süüdistust, nagu aidanuks ta kardinal McCarricki perverssusi varjata