Sakslased esmaspäeval Chemnitzis Karl Marxi kuju juures terrori vastu meelt avaldamas. Foto: Scanpix

Saksamaal uuritakse palavikuliselt, kes lekitas avalikkusele tänaval sakslase tapnud iraaklase vahistamismääruse.

Nagu kirjutab BBC, on vahistamismääruse omavoliline avalikustamine süvendanud muret, et politsei ja migratsioonivastaste rühmituste vahel võivad eksisteerida sidemed.

Saksimaa linnas Chemnitzis on pärast tapmisjuhtumit toimunud rahvarohked protestid ja meeleavaldused.

Kohalike ametnike sõnutsi on vahistamismääruse lekke näol – kõige tõenäolisemalt politsei- või kohtuallika poolt – tegemist skandaaliga.

Vahistamismäärusest selgus peale pussitaja nime muuhulgas ka ohvrile tekitatud haavade arv, aga ka eelnevalt korduvalt karistatud kurjategija kodune aadress.

Kriitikud usuvad, et määrus võidi lekitada eesmärgiga õhutada veelgi enam üles migrandivastaseid meeleolusid, kirjutab BBC.

Briti ringhääling lisab, et tänaseni on selgusetu, mis vallandas tüli, milles 35-aastane ohver oma otsa leidis.

Küll aga olevat politsei lükanud ümber internetis levinud kuulujutud sellest, otsekui oleks ohver kaitsnud naisterahvast seksuaalse rünnaku eest.

Peavoolumeedias rõhutatakse paremäärmuslaste ja neonatside väidetavat domineerimist meeleavaldustel.

Üleskutsetega koguneda ja meelt avaldada on muuhulgas esinenud migratsiooni-vastane parlamendierakond Alternatiiv Saksamaale (AfD) ja islami-vastane liikumine Pegida.

BBC juhib tähelepanu sellele, et Chemnitzi piirkonnas on nii AfD kui Pegida eriliselt tugevad.

Saksa kantsler Angela Merkel on "paremäärmuslaste" protestid korduvalt hukka mõistnud, mainib BBC.

Oma uudisloos "Saksa politseid kahtlustatakse neonatsidega koostöö tegemises" toob Postimees esile, et "radikaalide poolt Saksamaa Chemnitzi linnas korraldatud mäss ja selle ümber toimunud sündmused on tekitanud kahtlusi, mille kohaselt teevad kohalikud politseinikud koostööd neonatsidega."

"Kuna vahistamismääruse lekitamise näol on tegu kuriteoga, siis algatas Saksimaa peaprokurör uurimise, mida juhivad Dresdeni ametnikud, mitte Chemnitzi omad," selgub ülevaatest.

Sakslase tapmine vallandas spontaansed protestid