Euroopa Komisjoni asepresident Frans Timmermans ja Poola peaminister Beata Szydło, 24. mai 2016. Foto: Janek Skarzynski, AFP/Scanpix

Euroopa Komisjon üritab leevendada pingeid Poolaga, kellele heidetakse ette demokraatia põhimõtete rikkumist. Kardetakse, et karmid võtted ühe liikmesriigi vastu annavad Euroopas pead tõstvatele "populistidele" hoogu juurde ja pööravad viimaks Poola elanikud Euroopa Liidu vastu.

Väljaanne Politico osundab üht Euroopa Liidu diplomaati, kelle sõnul ei ole kellelgi lahendust, kuidas väljuda vastasseisust Poolaga, vaid loodetakse, et Varssavi annab konstitutsioonikohtu küsimuses järgi. Igal juhul tahetakse vältida sanktsioone, mille kehtestamiseni Brüsseli ettekirjutuste mittetäitmine viia võib.

Ühe Brüsseli ametniku sõnul tuleb EL-i aluslepingutest kinni pidada, kuid samas ei saa jätta muljet, et üht liikmesriiki survestatakse, isegi kui selle riigi käitumine on mõnede arvates trotslik. Ollakse seisukohal, et Poola küsimuses tuleb leida õige lähenemine.

"Valitseb arusaam, et küsimus on populismi esile kerkimises ja et me ei peaks kasutama karme võtteid, mis pööraksid Poola elanikud Euroopa vastu," ütles keegi EL-i diplomaat väljaandele Politico. "Me ei tohi olla kontraproduktiivsed."

Süüdistused demokraatia ja õigusriigi õõnestamises on seotud vaidlustega Poola konstitutsioonikohtu koosseisu ja töökorra üle. Eelmine, Euroopa Liidu meelne valitsus mehitas kohtu oma inimestega, kuid möödunud sügisel võimule tulnud rahvuslik-konservatiivne erakond Õigus ja Õiglus on üritanud seaduse abil kohtu töökorraldust muutes ja uusi liikmeid määrates oponentide mõju vähendada.

Poola peaminister Beata Szydło on teatanud, et Poola valitsus ei allu eales Brüsseli ultimaatumile, vaid ainult oma rahvale. Samuti ütles ta, et mitte Poolal, vaid hoopis Brüsselil on probleem.

Eelmisel teisipäeval Varssavit külastanud Euroopa Komisjoni esimene asepresident Frans Timmermans märkis, et nõustub Poola peaministriga selles, et tegemist on Poola küsimusega, mis tuleb lahendada Poola enda poolt.