Boris Johnson on teel teda läinud pühapäeval koju kaema tulnud ajakirjanike poole, et pakkuda neile tassikest teed. Foto: Scanpix

Burkastatud naisterahvaste väljanägemist postkastide ja pangaröövlitega kõrvutanud endine Briti välisminister Boris Johnson on keerutanud üles suuremat sorti tormi, mille iilides lendab tema suunas nii kaikaid kui kiidusõnu.

Samal ajal tõuseb peaminister Theresa May lahja ja hambutu Brexiti-poliitika tõttu 9. juulil tagasi astunud Johnsoni populaarsus tempokalt ning oli 1. augustiks jõudnud peaaegu neljakordistuda.

Taolise tähelennu tõttu mainitakse endise Londoni linnapea nime üha enam järgmise tooride ridadest tõusva peaministrina.

Mäletatavasti kirjutas Johnson 5. augustil The Telegraphis, et see on "absoluutselt naeruväärne, kui inimesed otsustavad käia ringi nähes välja kui kirjakastid."

Ta lisas, et "kui koolis või ülikoolis ilmuks loengusse naisüliõpilane, kes näeb välja nagu pangaröövel," paluks ta neiul selle eemaldada, enne kui hakkaks temaga vestlema.

Johnson sedastas küll juba oma loo pealkirjas, et burkakeeldu ta ei poolda – erinevalt brittide enamusest.

Vallandunud on aga laiapõhjaline debatt poliitilise korrektsuse ja sõnavabaduse teemadel, mida iseloomustab terav noomitus peaministrilt ning erakonna esimehe Brandon Lewise nõudmine, et Johnson vabandaks.

Johnson on keeldunud vabandamast ning isegi kõrgeim Briti politseiohvitser Cressida Dick on kinnitanud, et poliitiku värvikad kommentaarid ei kujuta endast "vihakõnet" ega ületa tema kogenud kolleegide hinnangul kriminaalkuriteo latti.

Lisaks on isegi imaamide ridades Johnsoni seisukoha jagajaid burka osas ning näitleja Rowan Atkinson – paljudele tuntud kui "Mr Bean" – on nentinud, et Johnsoni "nali oli päris hea."

Briti välisminister "imetleb üha enam" USA presidenti