Burkiini kandev naine Marseille' rannas. Foto: Stringer, Reuters/Scanpix

Islami fundamentalismis on tahke, mis on vaba ja avatud ühiskonna suhtes vaenulikud. Soov kanda tagasihoidlikku ujumiskostüümi ei ole aga üks neist. On paljastav, et veidra vastusena kultuurile, mis naisi ei austa, käsib Prantsusmaa samadel naistel end lahti riietada, kirjutab Phil Lawler.

Prantsusmaa randades, kus palja ülakehaga päevitamine on tavaline, on politsei hakanud sundima naisi riidest lahti võtma, et ellu viia moslemitele kehtestatud burkiinikeeldu. Kui see tundub hullumeelsusena, siis seaduse põhjendused on veelgi hullemad.

Keeldu kehtestades reageerivad Prantsuse võimud – arusaadavalt ja võiks isegi öelda, et hilinemisega – radikaalse islami ohule. Aga burkiinikeeld ei peata terrorismi. Väide, et moslemi naine võib oma ujumisriiete all peita relvi, on ilmselgelt absurdne. Relva, mida saab peita burkiini alla, võiks randa tuua ka teisel viisil. Ka string-bikiinides naine võib oma rannakotis kanda püstolit.

On see keeld siis ehk mõeldud vähendama avalikes kohtades tekkivaid pingeid moslemite ja nende sekulaarsete naabrite vahel? Selles valdkonnas on seadusel kahtlemata vastupidine mõju. Politsei poolt alandatud moslemi naised võõranduvad veelgi enam ning nende mehed muutuvad veelgi vihasemaks.

Enamgi veel, seekord on neil vihaks ka põhjust. Kõnealune seadus on selgelt diskrimineeriv ning suunatud eranditult moslemitele. Burkiinikeeldu ei saa pidada kombekuse küsimuseks. Sellel kogukonnal pole kombekust – see on fakt, milles võib veenduda igaüks, kes jalutab Prantsuse randades. Või on kombekuse mõiste Cannes'i randades nii radikaalselt muutunud, et nõuab nüüd paljastavaid rannariideid ja sunnib varsti ka traditsioonilisi juute ja kristlasi rohkem paljast ihu näitama?

Islami fundamentalismis on tahke, mis on vaba ja avatud ühiskonna suhtes vaenulikud. (Näo looritamine on näiteks dehumaniseeriv.) Soov kanda tagasihoidlikku ujumiskostüümi ei ole aga üks neist. On paljastav (kui tabav!), et veidra vastusena kultuurile, mis naisi ei austa, käsib Prantsusmaa samadel naistel end lahti riietada.

Tõlkinud Maria Vooglaid