Küsimus rahva juhiks pürgivate inimeste moraalsest palgest ei ole sugugi ebaoluline, vaid tegelikult keskse tähtsusega, leiab Varro Vooglaid oma repliigis, viidates Allar Jõksi poolt Mailis Repsi suunal tehtud piinlikule märkusele.

Paljusid inimesi on hämmastanud Arvamusfestivalil presidendikandidaatide debatis Allar Jõksi poolt Mailis Repsi kohta pillatud repliik, nagu ei saaks ta viimasega ühtida, sest tal on naine kaasas.

Selline allapoole vööd "nali" abielus naise ja viie lapse ema suunal on tõesti piinlikult lame. Inimene võib esitleda end abstraktsel tasandil õiguse, õigluse ja moraalsete põhiväärtuste eestkõnelejana, ent elulistes olukordades tuleb esile, mis on kellegi tegelik sisu ning millistest normidest ta oma elutunnetuses lähtub. Fakt on see, et tõeline härrasmees ei tee daami kohta mitte kunagi taolist märkust. Pidades silmas, et Jõks on juhtunu pärast avalikult vabandust palunud, mõistab ta seda ilmselt isegi.

Ent tegelikult viitab intsident tunduvalt tõsisemale probleemile.

Tervet ühiskonda juhitakse valitsejate poolt ennekõike mitte käskude, keeldude ja sõnade, vaid isikliku voorusliku eeskujuga, millele rajaneb moraalne autoriteet ning mis annab sõnadele tõsiseltvõetavuse ja kaalu. Sellepärast on ühiskonnal õigustatud ootus teada presidendiks pürgivate inimeste kohta mitte ainult seda, millised on nende seisukohad abstraktsetes küsimustes, vaid ka seda, millise ilmega on nende eraelu, sest just selles peegeldub inimeste moraalne pale. Sõnades võivad inimesed seista suurte väärtuste eest, ent nende isiklikust elust nähtub, kas nad ka ise nende väärtuste kohaselt elavad ning kas nad on suutelised olema teistele eeskujuks.

Jõksi perekonnaelu kohta pole paraku kuigi palju teada ning ka meedia ei paista selle vastu huvi tundvat. Ühest hiljutisest intervjuust saab siiski lugeda, et Jõks on juba jõudnud lahutada kaks abielu, ning sisestades Google'i otsingumootorisse sõnad "Allar Jõks abielu", võib leida mitmeid viiteid Jõksi uutest naisest, brüneti vahetamisest blondi vastu, senise naise vahetamisest noorema vastu jne. Sellise jada jätkumine riigi esimese mehe puhul ei oleks just meeliülendav.

Kokkuvõttes tahaks lihtsalt näha, et Eesti Vabariiki juhiks mitte võimekad tehnokraadid, vaid kultuursed ja vooruslikud inimesed, kes suudavad oma isiklikus elus käituda väärikalt ning anda sellega kogu ühiskonnale head eeskuju. Seda enam, et paraku on eelmise presidendiga selles osas kogemused pehmelt öeldes kesised.