Illegaalse immigratsiooni vastu protestijad Helsingis, 11. märts 2017. Foto: Roland Tõnisson

Objektiivi kolumnist Roland Tõnisson külastas möödunud laupäeval Helsingis toimunud meeleavaldusi illegaalse immigratsiooni poolt ja vastu.

Lugejad teavad, et juba mitmeid nädalaid kestab Helsingis Soomest lahkumast keelduvate illegaalsete immigrantide protestiaktsioon. Neile avaldavad toetust vasakradikaalid ning poliitikud. Laagrit varustatakse kenasti kõige vajalikuga ning protesteerijate vahetusi tuuakse kohale ja viiakse minema organiseeritult bussidega.

Laupäeval, 11. märtsil, toimus Helsingis raudteejaama naabruses asuval territooriumil mitu meeleavaldust. Illegaalse immigratsiooni oponendid panid oma protestiaktsioonile nimeks "Puhastus" ("Puhdistus"). Eelnevalt oli politseile ja linnavõimudele tehtud ettepanek illegaalide laager 10. märtsiks sulgeda. Kui seda ei tehta, lubati oma arvamus asjast välja öelda.

Käsikähmlusi ei sündinud, kuigi pahempoolsed jõud seda eeldasid ning kutsusid sotsiaalmeedias üles neid provotseerima. Eeldatavate konfliktide ennetamiseks olid kohale toodud nii ratsa- kui märulipolitsei ja vähemalt üks soomustatud liiklusvahend.

Politsei ei ajanud protestijaid platsilt ära, nagu on väidetud. Küll aga keelati kõnede pidamine kõigile (ilmselt organisatoorsete puudujääkide tõttu) peale liikumise "Suomi Ensin" esindajate, kes on oma protestilaagrit samuti nädalaid üleval pidanud.

Protestiaktsioon möödus rahulikult. Mõlema leeri vahel liikudes ei olnud näha otsest vägivalda ning see oli rõõmustav. Meeleavalduselt eemaldati kaks isikut. Ööl vastu laupäeva vahistati raudteejaamas kaks immigranti, kes ründasid rongi ootavat kohalikku meest ning tekitasid talle raskeid tervisekahjustusi.

Soome poliitikud on olukorraga tegelemisel äärmiselt passiivsed. Mõningad tinglikus kõneviisis tehtud repliigid (Timo Soini: "Illegaalid tuleks välja saata." Peaminister Juha Sipilä: "Immigrandid, kes on saabunud üle piiri mujalt kui Venemaalt, viibivad riigis ebaseaduslikult.") ei suuda parandada illegaalse immigratsiooni tekitatud kriisi. Riigil puudub täpne ülevaade sellest, kes umbes 30 000-st illegaalist (enamuses dokumentideta persoonid, kelle minevikku on võimatu jälgida) on riigist lahkunud, kes üritab legaliseerida oma staatust, kes viibib riigis registreerimata.

Aprillikuiste kohalike omavalitsuste valimiste eel hoiavad Soome erakonnad ja poliitikud madalat profiili. Mõisted "pagulus", "illegaalne immigratsioon", "kuritegelik organisatsioon", "MTÜ", "seaduskuulekus" ja "omariikluse õõnestamine" on paljude jaoks siiani lootusetult sassis.

Fotogalerii (autor: Roland Tõnisson):