Saksa sõjaväelased Berliinis kaitseministeeriumi juures auvahtkonnas. Foto: Fabrizio Bensch, Reuters/Scanpix

Saksa meedia andmetel kaalub valitsus üleriigilise ajateenistuse taastamist.

Nagu vahendab uudisagentuuri DPA, sisaldub ettepanek siseministeeriumi poolt täna valitsusele esitatud dokumendis "Tsiviilkaitse kontseptsioon".

Ajateenistus peatati Saksamaal aastal 2011 pärast pikki vaidlusi nii valitsuses kui ühiskonnas, kirjutab TruNews.

Alles juunikuus ütles Saksa kaitseminister Ursula von der Leyen, et ajateenistust ei taastata – vaatamata pingetele suhetes Venemaaga ning ohule, mida kujutab endast terrorirühmitus ISIS.

Samal ajal on ajateenistus Saksa põhiseadusega spetsiifiliselt autoriseeritud ning selle taastamiseks pole vaja muud, kui parlamendi poolt kinnitatud lihtsat seadust, toonitab Die Zeit.

Lisaks ajateenistusele mainib siseministeeerium oma dokumendis ka kodanike ja tsiviilorganisatsioonide kohustust toetada Bundeswehri muul moel, näiteks abistades värbamisorganisatsioone ja majutusinfrastruktuuri.

Ühtlasi võiksid eraettevõtted pakkuda "teatud määral [sellist allhanketeenust] nagu väeüksuste toitlustamine operatsioonide ajal," seisab meedia väitel dokumendis.

Küll aga läheb dokumendi keelekasutus kaasaegsest allhanke mõistest tunduvalt kaugemale ning vaeb pigem sõjaseisukorrale vastavaid meetmeid.

Nii võiks föderaalvalitsus kriisi korral tagada "erakorralise toitumisvalmiduse, [kehtestades] toiduainete kasvatamise, tootmise, laialiveo ja müügiga seonduvad maksukohustused."