Liina Kanter 2012. aastal sotsiaalministeeriumi soolise võrdõiguslikkuse osakonna juhataja ametis. Foto: Scanpix.

Sotsiaalministeeriumi võrdsuspoliitikate osakonna juhataja Liina Kanter leiab, et kui kogudus ei soovi oma külalistemajas majutada homoseksuaalset paari, pole see aktsepteeritav praktika. Kanteri sõnul ei saa lubada, et usuorganisatsioonid inimesi diskrimineerivad. Ministeeriumis välja töötatud võrdse kohtlemise seaduse muudatused ei näe kogudustele mingeid erandeid ette.

"Kui kirikul on kinnisasju, mida nad soovivad avaliku teenusena välja rentida või üürida – sel juhul me tõesti näeme, et avalik teenus ei saa olla diskrimineeriv. Sel juhtumil tulebki arvestada sellega, et sul võivad olla erineva taustaga või erinevad inimesed, kes seda pinda soovivad kasutada," rääkis Kanter 24. septembril Vikerraadio saates "Kirikuelu", mis oli pühendatud võrdse kohtlemise ja usuvabaduse konflikti teemale.

"Natuke jääb arusaamatuks see, et kui mistahes teenust avalikult pakutakse ja ka kiriku poolt, ei ole ju ka alust inimestelt küsida, mida nad usuvad või kellesse nad usuvad," lisas Kanter.

Saatejuhi Meelis Sülla küsimusele, kas koguduse külalistemaja võib keelduda samasoolisele paarile peavarju pakkumast, vastas sotsiaalministeeriumi esindaja: "Kindlasti see ei ole aktsepteeritav praktika."

Liina Kanteri sõnul tähendaks kirikutele teatud erisuste tegemine, et "see kõlab nii, nagu me lubaksime edaspidi usuorganisatsioonidel inimesi diskrimineerida erinevatel alustel. Ja sellega ma kindlasti ei saa nõus olla."

Saate esimeses pooles selgitas Eesti Kirikute Nõukogu seisukohti juriidiline nõustaja Erik Salumäe, kes märkis, et võrdse kohtlemise nõude laiendamine ei puuduta ainult usuühinguid, vaid kõiki, kes tegelevad kaupade ja teenuste pakkumisega – näiteks soovivad oma korterit ja muid ruume üürile anda või välja rentida.

Varem on sotsiaalministeeriumis välja töötatud võrdse kohtlemise seaduse muutmise seaduse eelnõud kritiseerinud Sihtasutus Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks ning Eesti Kirikute Nõukogu, samuti Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna Kristlaste Ühendus.

Sihtasutus Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks (SAPTK) edastas sotsiaalministeeriumile oma seisukoha, toonitades, et tegu on väga ohtliku ideoloogilise projektiga, mis sillutaks teed ideoloogilise diktatuuri kehtestamisele.

Kuula Vikerraadio saadet "Kirikuelu" siit.

Meie Kirik / Objektiiv

Eesti Kirikute Nõukogu: võrdse kohtlemise seaduse muudatused pole kooskõlas põhiseadusega