Brüssel sünnitab superarmee. Foto: Niyazz, Bigstockphoto.com

Täna ratifitseerib Euroopa Liit kontinendiülese superarmee loomise, mis saab olema töökorras ja võitlusvalmis juba tuleval aastal, kirjutab Express. Süüdi olevat selles Brexit.

Strasbourgis kogunenud Brüsseli poliitikud hääletavad täna kaitsepersonali kiire liikumise koordineerimise üle Euroopa Liidus. Kui asi läbi läheb, kistakse kavaga juriidiliselt kaasa ka Suurbritannia, kuna blokist väljumise artikkel 50 on veel ametlikult käivitamata.

Kummalisel kombel kinnitab Euroopa Liit, et kaitseministri ametikoht ja armee tuleb tekitada justnimelt Brexiti pärast.

Nad ütlevad nii: "Ajal mil mõnedes liikmesriikides asetatakse küsimärgi alla avalik toetus Euroopa Liidule, on kaitse ja julgeolek valdkond, kus on kergem demonstreerida [loosungi] "Rohkem Euroopat" individuaalseid ja kollektiivseid hüvesid, eriti selle osas, mis puudutab tõenäolisi väljakutseid Euroopa Liidu kui strateegilise teguri staatusele pärast Brexitit."

Kõigi 28 liikmesriigi poliitikutelt nõutakse oma kaitseplaanide ja -võimete esitamist Euroopa Liidule ülevaatamiseks.

Euroopa parlamendi liige Urmas Paet ütles eile Strasbourgis, et Euroopa Liidu armee peab saama teoks "ilma edasiste viivitusteta" ning toonitas, et "Euroopa Liit peab tegema rohkem, et end kaitsta ja tõsta julgeolekut."

Euroopa Liidu armee idee on olnud õhus juba aastaid, kusjuures Ühendkuningriigi valitsus on sellele järjepidevalt vastu astunud.

Nagu ütles endine sõjaväelane ja Suurbritannia Iseseisvuspartei (UKIP) kõneisik kaitseküsimustes Mike Hookem, võidakse superarmeed potentsiaalselt mobiliseerida ka väljaspool Euroopat.

Ta ütles, et ettepanekul võivad olla Euroopa Liidu jaoks tõsised tagajärjed.

Ühtlasi hoiatas Hookem, et Euroopa Kaitseliit tekib paratamatult koos vastava ametiühinguga, mis tähendab, et sõdurid võivad võtta nõuks streikida ning niiviisi valitsused ja kogu liidu pantvangi võtta.

Kodanikelt korjataks superarmee tarvis maksudena ligi 500 miljonit eurot aastas.