Ungari suursaadik Vince Szalay-Bobrovniczky 11. aprillil Tallinnas. Foto: Scanpix

Helsingis resideeruv Ungari suursaadik Soomes ja Eestis pöördus läinud nädalal Facebooki vahendusel kohalike ajakirjanike ja poliitikute poole korrigeerimaks vahetult pärast valimisi meedias levitatud eksitavaid ja ebakorrektseid väiteid seoses valitsuserakondade ülekaaluka võidu ja superenamusega.

Nagu kirjutab Vince Szalay-Bobrovniczky, on talle vastuvõetamatu seada küsimärgi alla demokraatlikel valimistel saavutatud võit. Saadik lükkab kategooriliselt ümber süüdistused, nagu lõhuks peaministri valitsus demokraatiat, lammutaks õigusriiki või kujutaks endast koguni diktatuuri.

Szalay-Bobrovniczky sõnutsi ei alavääristata selliste kommentaaridega mitte üksnes Ungari demokraatlikke valimisi, võitjaks osutunud erakonda ja selle esinumbrit, vaid ka nende miljonite valijate tahet, kelle arvates tegi valitsus oma tööd hästi ja kes soovisid nende jätkamist ametis.

Saadik tuletas meelde, et Viktor Orbán on võitnud parlamendivalimised kahe kolmandikulise häälteenamusega juba kolmedel valimistel järjest ehk aastatel 2010, 2014 ja 2018.

Esmakordselt oli Orbán peaministri ametis vahemikus 1998–2002, misjärel veetis kaheksa aastat opositsioonis. Kui aastail 2010 ja 2014 oli ungarlaste valimisaktiivsus vastavalt 63 protsenti ja 61 protsenti, siis seekord kasutas oma õigust hääletada 70 protsenti Ungari kodanikest.

Soovimata lahata lähemalt valimiskampaaniat, mainib Szalay-Bobrovniczky siiski, et Ungari valitsuse süüdistamine otseses või varjatud antisemitismis seetõttu, et kampaania käigus kritiseeriti George Sorose tegevust – ja mitte tema isikut –, on absurdne ja ülimalt kohatu. Saadik toob esile, et esimeste seas õnnitles Orbánit võidu puhul Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu, kes kutsus ta ühtlasi riigivisiidile.

Mis puudutab juba rutiinseks muutunud küsimusi Ungari valitsuse pühendumuse kohta Euroopale, tsiteeris saadik Orbáni poolt valimispäeva õhtul televisiooni vahendusel öeldud sõnu:

"Euroopa elab praegu läbi perioodi, kus ta kannatab aususe defitsiidi all… Seetõttu soovime me ausat, selget ja otsekohest juttu, ning me tahame kirjeldada [asju], mis seda kontinenti piinavad.

See on meie kontinent, see on meie kodumaa – meie laiem kodumaa –, ja me armastame seda. Me tahame, et selle tulevik oleks niisama helge, kui on olnud selle viimased edukad aastakümned.

Me ei ole Euroopa ega Euroopa Liidu vastu: me tahame Euroopat, ja me tahame Euroopa Liitu, ja me tahame edukat ja tugevat Euroopa Liitu.

Aga selleks, et seda saavutada, tuleb meil otsekoheselt kõnelda asjust, mis meile kannatusi põhjustavad.

Ungari ei taha korrata võimsamate, rikkamate ja suuremate riikide vigu, ning samuti ei taha me seda, et Euroopast saaks nende vigade vang.

Me tahame need vead parandada. Pärast tänaseid valimisi on Ungari täis valmidust Euroopa ühistes jõupingutustes kaasa lööma."

ERR Ungari valimiste eel: marurahvuslased edestavad paremäärmuslasi