Ungari valitsus annetab 30 000 dollarit Lesbose saarel pagulaste poolt rüüstatud kirikute taastamiseks, vahendab Breitbart London.

"Osana programmist @HungaryHelps (Ungari Aitab) eraldame 30 000 USA dollarit pagulaste poolt Kreeka Lesbose saarel rüüstatud kirikute renoveerimiseks," andis sotsiaalmeedia vahendusel teada tagakiusatud kristlaste abistamise riigisekretär Tristan Azbej. Ühtlasi väljendas ta lootust, et nende "sõnumid kristliku pärandi kaitsmise ja illegaalse immigratsiooni osas jõuavad kohale."

Tänavu kevadel ründasid peamiselt Süüriast pärinevad moslemitest sisserändajad mitut kristlikku pühapaika Lesbose saarel. Näiteks märtsi alguses rüüstasid Moria pagulaslaagri elanikud lähedalasuvat Püha Georgiose kirikut, kuna politsei takistas sadade pagulaste edasiliikumist riigi pealinna Ateenasse. Kättemaksurünnakus hävitas umbes kahekümne liikmeline pagulasjõuk kiriku löövi ja altari ning ühtlasi ikoonid ja kirikus olnud mööbli.

Järgmisel kuul ründas aga üks teine pagulasjõuk Lesbose saarel Püha Raafaeli kirikut, purustades selle puidust uksed ning rüvetades kiriku sisemust. Ka see kirik asub Moria pagulaslaagri läheduses, milles viibib ligikaudu 25 000 pagulast ehk umbe pool Lesbosel asuvast 50 000 illegaalsest immigrandist, vaatamata sellele, et laager on ette nähtud kõigest 3000 pagulase majutamiseks. Põliselanikke on Lesbose saarel seejuures aga umbes 90 000.

Kirikuid rüüstati ka mujal Kreekas

Mullu novembris rüüstasid Chíose saarel paiknevad pagulased Püha Haralambose kirikut Chalkiose külas. Kohalike sõnul oli see nädala jooksul juba kolmas kirik nende külas, mille kallal niimoodi vandaalitseti. Rüüstajad purustasid kiriku akna ning viskasid sisse küttepuud ja tikke, süüdates seeläbi kiriku altari.

Chalkiose küla president Vasilis Vigase sõnul paikneb Püha Haralambose kirik kõigest 500 meetri kaugusel pagulaslaagrist. "Hommikul läks üks naine küünalt süütama ning leidis eest põlema süüdatud altari. Nad põletasid pühakirja ja teisi pühasid esemeid. See on nädala jooksul juba kolmas kirik, mille nad on meie külas hävitanud."

"Esimene oli Panagia kirik, kus nad lõhkusid akna ja varastasid õli ja küünlaid, teine oli Pühade apostlite Peetruse ja Pauluse kirik, kus nad põletasid samuti osa kirikust," lisas Vigas.

Kohalikud olid silmnähtavalt endast väljas, öeldes, et nad ei saa enam kauem selliseid rünnakuid tolereerida ning rõhutades, et nad on mures selle pärast, mis järgmisena võib juhtuda. Üks mees karjus, et "meil pole enam valikut, me kas lahkume oma külast või hakkame käituma nagu nemad. Kuna midagi ei tehta, siis võtame asja oma kätesse ning hakkame kaitsma seda, mis meile kuulub."

Puutumata ei jäänud ka kohalikud oliivipuud

Lisaks kirikutele on Moria pagulaslaagri ümbruses rüüstatud ka kohalikke oliivipuid. Täpsemalt raiusid pagulased maha umbes 5000 puud, mille tagasi kasvatamiseks kulub 65 kuni 80 aastat, mistõttu on annab see vandalismilaine ka hoobi kohalikule majandusele.

Tõenäoliselt kultiveerivad kohalikud talunikud nüüd seda maad mõnel muul otstarbel, et leida vahetumaid viise, kuidas sellel majanduslikult keerulisel ajal ellu jääda. Sügavamalt vaadates kujutab oliivipuude hävitamine illegaalsete immigrantide poolt endast rünnakut Kreeka pärandi ja identiteedi vastu, teades, kui olulist rolli on oliivid kreeklaste jaoks aastatuhandete vältel mänginud.

Ungari lubab kaitsta usuvabadust ja kristlikku kultuuri

Vastusena nendele vandalismiaktidele võtsid Ungaris elavad kreeklased ühendust peaminister Viktor Orbáni kontoriga, et saada toetust oma kirikute taastamiseks.

Kohalike kreeklaste palvele tuldigi vastu ning tagakiusatud kristlaste abistamise riigisekretär eraldas Ungari Abistab programmi kaudu 30 000 USA dollarit Lesbose saarel rüüstatud kirikute renoveerimiseks.

"Ungari seisab kindlalt usuvabaduse ja kristliku kultuuri kaitsel," teatati vastusena peaministri kontorist. "Me leiame, et abistada tuleb seal, kus on probleeme, selle asemel, et tuua probleemid siia."

Toimetas Martin Vaher. Fotod: Greek City Times/Twitter

Pagulased rüüstasid Lesbose saarel õigeusu kirikut