Riigikogu kodukorra seaduse rikkumise poolt hääletasid nii Reformierakonna esimees Hanno Pevkur kui ka kooseluseaduse ühe peamise eestkõnelejana tuntud Valdo Randpere (RE). Foto: Scanpix

Täna leidis kinnitust see, mille eest Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna parlamendi fraktsiooni juht Martin Helme hoiatas avalikkust juba eelmise nädala neljapäeval. Nimelt hääletasid mitmed riigikogu õiguskomisjoni liikmed riigikogu kodukorra seaduse olulise rikkumise poolt, et takistada kooseluseaduse tühistamise seaduse eelnõu jõudmist riigikogu suurde saali enne kohalike omavalitsuste volikogude valimisi.

Martin Helme kirjutas Facebookis, et kuus õiguskomisjoni liiget – Külliki Kübarsepp, Hanno Pevkur, Valdo Randpere, Heljo Pikhof, Hardi Volmer ja Meelis Mälberg – hääletasid komisjonis kolm korda seaduserikkumise poolt ja lükkasid sellega kolm korda tagasi võimaluse saata kooseluseaduse tühistamine saali arutelule seadusega ette nähtud seitsme nädala sees.

Helme selgitas olukorda järgmiselt:

"Kahtlustused osutusid tõeks. Sotsid ja Reff hakkasid täna õiguskomisjonis raiuma seaduserikkumist ning neid toetas vabaerakondlane Külliki Kübarsepp. Komisjon peab vastavalt kodukorra seadusele saatma kooseluseaduse tühistamise eelnõu suurde saali esimesele lugemisele mitte hiljem, kui sügisistungjärgu 4 nädalal ehk kuupäevadel 10-12 oktoober. Refid ja sotsid hääletasid kõikide kuupäevade vastu, sabaerakondlane jäi erapoolikuks ja seega tekkis viik ning ükski välja pakutud kuupäev ei leidnud toetust.

Eriti piinlik oli vaadata komisjoni aseesimehe, endise siseministri Hanno Pevkuri põhjendusi, miks ta pooldab seaduserikkumist. Tegemist on järjekordse musta päevaga Eesti demokraatia ja parlamentarismi ajaloos, mil kooseluseaduse elus hoidmiseks ei põrkuta tagasi ühestki võttest. Kübarsepa põhjendus oma seaduserikkumisele? Sest konservatiivid pole asunud toetama nende paarkonna seadust…

Eelnõu arutelu jäi pooleli, neljapäeval on võimalus veelkord teha ettepanek riigikogu juhatusele suure saali kuupäeva arutelu osas nii, et ei rikutaks seadust ja ei tehtaks opositsioonile seda, mida me näeme täiesti tavapäraselt juhtuvat Venezuelas, Valgevenes, Venemaal. Külliki, Hanno, soovite selles jätkuvalt osaleda?"

Täna riigikogus toimunut nimetas kambakaks isegi kooseluseadust toimetuse tasandil pooldav ajaleht Postimees. Kuvatõmmis Postimehe veebist

Riigikogu õiguskomisjonis toimunut nimetas oma temaatilise uudise pealkirjas kambakaks isegi Postimees.

Seda, et õiguskomisjoni sotsidest ja reformierakondlastest liikmed hääletasid teadlikult ja tahtlikult riigikodu kodukorra seaduse rikkumise poolt, kinnitas ka keskerakondlasest komisjoni esimees Jaanus Karilaid.

Karilaiu sõnul kartsid kooseluseaduse toetajad, et üks erakond saab liiga palju tähelepanu, kui EKRE esitatud kooseluseaduse tühistamise eelnõu riigikogu saalis enne valimisi arutama hakatakse. Tema ise selle põhjendusega ei nõustunud.

"Miks mitte teha enne kohalikke valimisi väärtuspõhine debatt? Kaitsjad ja kriitikud võiksid sirge seljaga olla," ütles Karilaid.

Reformierakonna esimees Hanno Pevkur eitas aga EKRE-le kambaka tegemist ja osutas, et kuna täna tekkis õiguskomisjonis patiseis, siis saab küsimuse arutamisega jätkata neljapäeval.

"On selge, et ülejäänud riigikogu erakonnad on teinud vaikiva kokkuleppe, et nad ei soovi, et see eelnõu tuleks arutelule enne kohalikke valimisi, vaid nad tahavad selle lükata kohalike valimiste järgsesse aega. Sellega soovitakse rikkuda seitsme nädala nõuet, et ei juhtuks seda, et hääled tuleksid kokku esimesel lugemisel," ütles Martin Helme eelmise nädala neljapäeval Objektiivile antud intervjuus (vt altpoolt), ennustades tänast asjade käiku ette.

Martin Helme: kooseluseaduse tühistamise eelnõu vastu plaanitakse riigikogus seaduse rikkumist

Nädalakommentaar: kooseluseadus toob taas esile Eesti demokraatia räpasuse