Euroskeptiline britt kandmas T-särki kirjaga "Ma pööran EL-ile selja". Foto: Paul Ellis, AFP/Scanpix

Pew' uurimiskeskuse andmeil on mitmes liikmesriigis toetus Euroopa Liidule kahanenud ja kohati üsna järsult. Üha rohkem soovitakse, et Brüssel annaks osa võimust tagasi rahvusriikidele. Suur osa praegusest rahulolematusest on tingitud rändekriisist.

Pew' uurimiskeskus küsitles kümnes EL-i liikmesriigis umbes tuhandet valimisealist kodanikku. Uuring hõlmas Suurbritanniat, Prantsusmaad, Saksamaad, Kreekat, Ungarit, Itaaliat, Hollandit, Poolat, Hispaaniat ja Rootsit.

Kõige suurem poolehoid on Euroopa Liidule riikides, mille praegused valitsused on võtnud jõuliselt euroskeptilise ja Brüsseli-kriitilise hoiaku – nimelt Poolas (72%) ja Ungaris (61%). On huvitav, et isegi kaks kolmandikku Poola valitsuserakonna Õigus ja Õiglus toetajatest (67%) suhtuvad EL-i poolehoiuga.

Kõige vähem toetatavad Euroopa Liitu kreeklased (27%), prantslased (38%) ja britid (44%). Brittidel seisab 23. juunil ees rahvahääletus EL-i kuulumise küsimuses.

Prantsusmaal ja Hispaanias on toetus Euroliidule vähenenud kahekohalise numbri võrra – vastavalt 17 ja 16 protsendipunkti –, Saksamaal kaheksa, Ühendkuningriigis seitse ja Itaalias kuus protsendipunkti. Samas suhtuvad noored vanuses 18–34 EL-i soosivamalt kui üle 50-aastased.

Väga suur on nende osakaal, kes taunivad ELi käitumist rändekriisi lahendamisel – Kreekas 94% ja Rootsis 88% küsitletutest ning üle 70% ka Ungaris ja Poolas. "Suur osa rahulolematusest EL-iga johtub just sellest, kuidas Brüssel põgenike teemat on lahendanud," leiab uuringu peamisi koostajaid Bruce Stokes.

68 protsenti kreeklastest ja 65 protsenti brittidest soovivad, et Brüssel annaks osa võimust tagasi rahvusriikidele. Sama soovib ka märkimisväärne hulk rootslasi (47%), hollandlasi (44%), sakslasi (43%) ja itaallasi (39%).

Loe lähemalt siit.