Varro Vooglaid: oma kristlikud juured läbi raiunud Euroopa on minetanud elujõu

SAPTK juhatuse esimees Varro Vooglaid. Foto: SAPTK

Vana kristlik Euroopa on juba sooritanud enesetapu ning me liigume edasi ainult inertsist, mitte sellest, et me hoiaks oma käitumisega oma eksistentsi üleval, tähendab Õhtulehele antud intervjuus SAPTK juhatuse esimees Varro Vooglaid.

Ühelt poolt murrab tema sõnul Euroopale peale islamiseerumine, teisalt vajub vana maailm oma moraalse kõdunemise tõttu ise kokku. “Ma enam ei ole eriti veendunud, et meil on jõudu üles tõusta seisundist, kuhu me oleme langenud ja oma tsivilisatsioonile uuesti elu sisse puhuda.”

Vooglaiu hinnangul on kujunenud Euroopas ideoloogilise diktatuuri kliima, kus inimesed enam ei julge oma seisukohti väljendada, sest süsteemist ollakse niivõrd suures sõltuvuses ning kardetakse jääda ilma selle hüvedest (töökohast, ühiskondlikust staatusest, ärivõimalustest, karjääriväljavaadetest jne).

“Oma sihtasutuse töös näeme seda palju, et inimestes tiksub hirm rääkida asjadest ausalt ja sirgjooneliselt,” märkis ta ja lisas, et niisuguse hoiaku laia levikut on ta kohanud palju nii oma sõprade, tuttavate kui ka poliitikute seas. “Olukord on saatanlik: ühelt poolt saab öelda, et miks ei ole sõnavabadust – sa tohid ju rääkida, keegi ei keela; aga teisalt on inimestel enesetsensuur ja nad ei räägi, mida mõtlevad.”

Loe lähemalt Õhtulehest.

Kui peate Objektiivi tegevust oluliseks, siis toetage seda annetusega! Annetuse vormistamine annetustelehel võtab vaid mõne hetke. Täname!