AS Tavidi analüütik Adrian Bachmann rääkis saates “Kullastuudio” kulla tähendusest maailmamajanduses ning maailmamajanduse olulistest struktuursetest muutustest, mis on alates Teise maailmasõja lõpust aset leidnud. Muu hulgas selgitas Bacahmann olulist, aga seni vähe teadvustatud tõsiasja, et Hiinast on saanud maailma suurim majandus ja ka suurim kullaomaja.

Saate alguses selgitas Bachmann maailmamajanduse alusarhitektuuri peajooni, mis seati paika Teise maailmasõja järgses unikaalses olukorras, kus USA andis rohkem kui 50 protsenti maailma kogutoodangust. “Tööstusressurss sel ajal valdavalt baseeruski USAs ja lisaks sellele oli USA koondanud enda kätte ligi 2/3 maailma monetaarkullast,” selgitas ta.

Edasi selgitas Bachmann, kuidas vastavalt 1944. aastal sisse seatud Bretton Woodsi süsteemile sai USA dollarist maailma majanduse alusvaluuta, samal ajal kui dollar ise oli tagatud kullaga, ning kuidas 1970ndate aastate alguses sellest korraldusest taganeti, sidudes USA dollari kullatagatisest lahti ning pannes aluse nö petrodollari süsteemile, mille kohaselt seati USA dollarit tagama naftatehingud.

Saate lõpuosas keskenduti arutelus seni vähe tähelepanu saanud, aga maailmamajanduse seisukohast väga olulisele tõsiasjale, et enam ei ole maailma suurimaks majanduseks USA, vaid selleks on saanud Hiina, millest on ühtlasi suure tõenäosusega kujunenud maailma de facto suurim kullaomaja ja ka suurim kullakaevandaja.

“Hiina on jõudnud olukorda, kus soovi korral oleks võimalik luua kullastandardil põhinev jüaan, mis ei oleks küll sajaprotsendiliselt, aga siiski märkimisväärses osas kullaga tagatud, nagu oli seda kunagi USA dollar.”

Adrian Bachmanni kirjutistega Objektiivis ja selle eelkäijaks olnud portaalis De Civitate saab tutvuda SIIN. Spetsiifilisemalt maailma majandussüsteemi selgituseks kirjutas ta artiklite seeria koondpealkirjaga “Majanduslikud mõtisklused”.

Toimetas Varro Vooglaid