Foto: Wikimedia Commons

Euroopa liberaalsete parteide liit ALDE arutas kolmapäeval taas Keskerakonna toel Eestis korraldatava abielureferendumi küsimust ning väljendas ootust, et erakond teeks kampaaniat "ei" vastuse poolt ehk siis loomuliku abielu vastu. Keskerakond selle osas aga selgeid lubadusi ei andnud, vahendab Eesti Päevaleht.

„Arvestades seda, kuidas referendumi küsimus on praegu sõnastatud Eestis, eeldame, et iga liberaalne erakond teeks kampaaniat „ei" vastuse poolt," ütles peale kolmapäeval toimunud ALDE nõukogu istungit Eesti Päevalehele Euroopa liberaalsete parteide liidu asepresident Annelou van Egmond.

Küsimuse peale, kas Keskerakond oli valmis koosolekul seda lubama, vastas ta: „Nad ei ole erakonna nimel sellele vastust andnud. Jah, nende esindajad olid nõukogu istungil kohal, kuid erakonna kui terviku vastust pole."

Keskerakond sattus abielureferendumi tõttu monitoorimise alla

Peale seda, kui Keskerakond moodustas Jüri Ratase eestvõtmisel 2019. aastal koalitsiooni, kuhu kuulub ka EKRE, tekitas see ALDE-s terve hulga küsimusi. Partei pandi ühenduses monitoorimise alla, sest peale koalitsioonilepinguga tutvumist leidis terve hulk muid Euroopa liberaalseid jõudusid, et just nimelt seal lubatud abielureferendumi korraldamine ei lähe hästi kokku ühenduse maailmavaatega.

Esimest korda arutati Keskerakonna ja abielureferendumi probleemi mullu sügisel Ateenas toimunud ALDE kongressil, kus otsustati peaministri partei käitumise jälgimist pikendada. Nüüd tuli ALDE nõukogu ehk liikmesparteide esinduskogu küsimuse juurde tagasi, samal päeval kui võimuliit esitas riigikogule abielureferendumi korraldamise eelnõu.

Väljendatakse tõsist muret LGBTI kogukonna õiguste üle Eestis

ALDE aseesimees ja Keskerakonda monitoorima volitatud Hollandi poliitik Annelou van Egmond rääkis peale nõukogu koosolekut, et Eesti abielureferendumi küsimust arutati põhjalikult ja selle aluseks oli viimased sündmused kokku võtnud raport.

„Arutasime olukorda ja mõistagi mõlemad Eestist ALDE-sse kuuluvad erakonnad ehk Keskerakond ja Reformierakond olid nõukogu kohtumisel kohal ja tegid omapoolse avalduse selles osas, mis praegune olukord on," rääkis ta.

„Meil oli väga otsekohene diskussioon. Terve rida ALDE liikmeserakondi väljendasid tõsist muret LGBTI kogukonna õiguste üle Eestis nii praegusel hetkel kui peale referendumit. Samuti väljendas terve rida liikmesparteisid suurt muret referendumi mürgise mõju üle avalikule debatile. Isegi, kui referendumi tulemuseks on see, et olukord ei muutu, võib sellele eelnev debatt olla haiget tegev," kirjeldas van Egmond.

Tanel Kiik: tõenäoliselt jätab erakond oma liikmetele vaba valiku ise otsustada

Küsimuse peale, kas Keskerakonnalt siiski loodetakse kindlat seisukohta selle osas, mis kampaaniat referendumil toetatakse, vastas van Egmond: „Jah, me loodame küll. Muidugi ei ole siin mingit hierarhiat, et me kuidagi saaksime neid sundida. Aga me kindlasti loodaksime, et nad võtavad seisukoha. Aga jah, me pole siin kohtunikud ega otsustajad."

Aga seda seisukohta ei pruugi tulla. Nüüdsel kohtumisel Keskerakonda esindanud sotsiaalminister Tanel Kiik ütles Eesti Päevalehele peale ALDE nõukogu istungit, et erakond ei pruugi võtta mingit seisukohta. "Keskerakonna juhatuses ja liikmeskonnas on rahvahääletusele pandavas küsimuses erinevaid seisukohti. Tõenäoliselt jätab erakond oma liikmetele vaba valiku ise otsustada," lausus Kiik.

ALDE juhtkond: Eesti liikmesparteid ei tohiks välistada samasooliste abielu tunnustamist tulevikus

ALDE istungi eel tegi partei büroo ehk president ja asepresidendid möödunud nädalal lausa eraldi Eestis toimuvale abielureferendumile pühendatud avalduse. Selles kutsuti Keskerakonda ja Reformierakonda „vähemalt praegust olukorda kaitsma" ja „mitte takistama võimalust samasooliste abielusid tunnustava seadusandluse algatamiseks tulevikus". 

Toimetas Martin Vaher