Ka Objektiivi kolumnist Malle Pärn sai Facebookilt väidetava vihakõne pärast 30-päevase bloki

Malle Pärn on järjekordne konservatiivse hääle kandja, kes on pealekaebajate agara tegevuse tulemusel saanud Facebookilt väidetavat vihakõne eest karistada. Illustratsioon: Objektiiv

Kui viimase paari kuu jooksul on Facebook määranud kaks korda alusetu vihakõnesüüdistuse alusel Varro Vooglaiule 30-päevase bloki, millest teine tühistati, siis Objektiivi kolumnistile Malle Pärnale määratud samalaadne karistus on endiselt jõus.

30-päevase karistuse määramisest teatas Facebook Pärnale 9. septembril. Pärn sai karistuse väidetava vihakõne eest pärast seda, kui oli jaganud oma Facebooki seinal muljeid seoses eelmisel õhtul Tallinna Televisioonist nähtud rassismiteemalise BBC dokumentaalfilmiga “KKK – võitlus valge rassi ülemvõimu eest”.

Allpool on Pärnale karistuse toonud postituse tekst terviklikul kujul välja toodud:

“Vaatasin eile natuke seda rassismi-teemalist dokki. Eks näidati seda rassismi nagu mõlematpidi, valgete ja mustade poolelt. Ei saanudki aru, kummal pool tegijad ise olid, aga must rassism paistis ikka palju kohutavam kui valge rassism. Harimatu, räige, vägivaldne, ropp, mõistuseta, vihkav. Valgete tunded olid põhjendatud: väga paljud mustad on kurjategijad, vargad, röövlid, narkokaubitsejad. Öeldi välja, et korralikku ausat kristlasest musta ei puutu keegi, tahetakse lahti saada kurjategijatest. Mustad lihtsalt räuskasid, sõimasid valgeid, ropendasid ja kaklesid.

Tegelikult “valget” rassismi ei olegi olemas. Keegi ei vihka teist inimest tema nahavärvi pärast, vaid selle pärast, mida väga paljud mustanahalised teevad, mis ei kõlba tsiviliseeritud ühiskonda. Aga “must” rassism on täiesti olemas ja praegu leiab suuresti toetust vasakäärmuslaste ehk neomarksistide poolt. Iga kriitiline märkus, mis öeldakse mõne mustanahalise kurjategija kohta, pööratakse ümber “rassismiks”. Hei, egoliberaalid, lõpetage ometi see teise inimese nahavärvi jõllitamine ja vaadake tema TEGUSID!”

Nagu näha, ei ole Pärna postituses midagi ebatsenuurset ega ka vägivallale kutsuvat või vägivalda õigustavat. Samuti ei ole tema postituses ühegi inimgrupi või inimese suhtes lubamatut kõnepruuki. Väljendatud on oma arvamust seonduvalt nähtud dokumentaalfilmi ning selles esilet toodud probleemidega.

“Neil on ju kasutajatingimustes punkt, et arutleda tohib, kui ei ole otsest solvangut, mina ju arutasin meie telekanalil näidatud dokumentaali rassismist. Ma andsin edasi muljeid sellest filmist,” imestas Pärn.

Ometi pidas Facebook – ilmselt taas Pärna suhtes esitatud kaebuste alusel – vajalikuks see sissekanne vihakõnena kustutada ning määrata ühtlasi postituse eest kuu aja pikkune Facebooki postitamise keeld.

Kohe pärast karistuse saamist saatis Pärn Facebookile protesti, ent Facebookilt saadud vastuse kohaselt jääb karistus jõusse, kuna tehtud postitus kujutavat endast vihakõnet ja olevat sellisena vastuolus Facebooki kasutajatingimustega.

Kui peate Objektiivi tegevust oluliseks, siis toetage seda annetusega! Annetuse vormistamine annetustelehel võtab vaid mõne hetke. Täname!