Merkel on kapituleerumas? Foto: Scanpix

Pärast raputusi Hesseni liidumaa valimistel ähvardas Saksa Sotsiaaldemokraatlik Partei (SPD) eile lahkuda kantsler Angela Merkeli võimukoalitsioonist sedastades oma peasekretäri suu läbi, et “valitsuse olukord on vastuvõetamatu.”

Nagu nentis Saksa esisots Andrea Nahles, on tülid koalitsioonis on muutmas võimatuks “mõistlikku koostööd”.

Merkeli Kristlik-Demokraatlik Liit (CDU) kogus Hesseni valimistel vaid 28 protsenti häältest ehk tervelt 10 protsenti vähem kui eelmistel valimistel.

SPD sai aga veelgi halvema tulemuse, kogudes vaid 20 protsenti häältest – ligi 11 protsenti kukkumist.

Varasemaga võrreldes parandas oma positsiooni Hessenis oluliselt Alternatiiv Saksamaale (AfD), kes kogus 12 hinnanguliselt toetusprotsenti, kuid peamisteks võitjateks osutusid siiski oma toetuse 20 protsendi kanti kahekordistanud vasakpoolsed rohelised.

Nagu selgus täna hommikul, ei kandideeri kantsler Angela Merkel detsembris enam CDU juhi kohale.

Saksa riikliku uudisteagentuuri DPA kinnitusel kavatseb Merkel küll  liidukantslerina jätkata (mitte kandideerides kõnelausele postile tagasi aastal 2021), kuid Deutsche Welle nimetas Merkeli otsust poliitiliseks kapitulatsiooniks, kuna too on varasemalt rõhutanud, et valitsuse ja erakonna juhtimine peaks käima käsikäes.

Samal ajal käivad Brüsselis väidetavalt kuulujutud, et Merkel võib pürgida Jean-Claude Junckeri mantlipärijaks Euroopa Komisjoni presidendina.

Merkel Junckeri asemele?