Tommy Robinson. Foto: Rob Pinney, London News Pictures via ZUMA Wire/Scanpix

Rahaülekannete tegemise ettevõte PayPal peatas briti islamiseerimise vastasele aktivistile Tommy Robinsonile teenuste osutamise, mis tähendab, et enam ei saa selle populaarse keskkonna kaudu Robinsoni tegevuse toetuseks annetusi üle kanda.

Robinsoni sõnul kuulis ta alles meedia vahendusel Californias Silicon Valleys baseeruva PayPali seisukohast, et tema tegevus olevat kasutajatingimustega vastuolus, mistõttu ei saa ta enam kunagi ettevõtte teenuseid kasutada.

Enne seda koguti vasakpoolsete aktivistide eestvedamisel tuhandeid allkirju survestamaks finantsvahenduse ettevõtteid lõpetama oma teenuste osutamist Suurbritannia kõige tuntumale islamiseerimise kriitikule.

Robinsoni nimetas PayPali sammu fašistlikuks ning ütles, et see raskendab tõsiselt suurte kohtukulude katteks annetuste kogumist ning teeb palju keerulisemaks ka tema heaks töötavale neljale inimesele tasu maksmise. Olukord olevat seda keerulisem, et PayPal külmutas väidetavalt ka suure summa Robinsonile juba annetatud raha.

PayPali sõnul ei langeta nad selliseid otsuseid kergekäeliselt, ent samas peavad nad tagama, et kliendid austaks kasutajatingimusi.

“Õige tasakaalu leidmine ühelt poolt sõnavabaduse ja ühiskondlikus arutelus osalemise ning teiselt poolt sallivuse, mitmekesisuse ja kõigi inimeste austamise vahel on väljakutse, millega peavad praegusel ajal rinda pistma paljud ettevõtted,” toonitas ettevõte ja lisas, et “me ei luba kasutada PayPali teenuseid vihkamise, vägivalla ja muu diskrimineeriva sallimatuse õhutamiseks.”

Robinsoni sõnul on aga PayPali käigu tegelikud põhjused väga selged: “Neile lihtsalt ei meeldi minu seisukohad ning nad püüavad mind vaigistada.”

“Valitsus ja establishment näevad, et mul on suur avalikkuse toetus ning et ma suudan enda eest seista.”

25. mail saadeti Robinson briti kohtu poolt kiirkorras 13 kuuks trellide taha, kuna väidetavalt olevat ta kohtumaja ees tänaval moslemitest seksuaalkurjategijate protsessi kajastades pannud toime kohtu solvamise. 1. augustil tühistas aga apellatsioonikohus selle otsuse ja andis korralduse Robinson vabastada. Protsess jätkub uuesti esimeses kohtuastmes.

Varem on Robinsoni konto sulgenud ka sotsiaalmeedia platvorm Twitter. Tema Facebooki konto on veel avatud ning sellel on rohkem jälgijaid kui ühelgi Suurbritannia parteil. Kokku jälgib Facebookis Robinsoni rohkem kui miljon inimest.

Robinsoni kommentaari PayPali otsusele saab vaadata SIIT.

Toimetas Varro Vooglaid

Fookuses: Tommy Robinson – 21. sajandi poliitvang “liberaalsel” Inglismaal